نوری

در این نوع سنسور ها در واقع یک تصویر دیجیتال از اثر انگشت، توسط نوری مرعی (قابل مشاهده با چشم) تهیه می‌شود که این عمل توسط دوربین دیجیتالی مخصوص صورت می پذیرد. لایه بالایی که بروی آن اثر انگشت قرار می گیرد، به عنوان صفحه تماس شناخته می شود. در زیر این صفحه لایه ای فسفری می باشد که با انتشار نور، آن را به لایه بالایی هدایت می کند. انعکاس این نور پس از برخورد با اثر انگشت، از لایه فسفری عبور می کند و مجموعه ای از پیکسل ها را در یک حسگر تصویر برداری تشکیل می دهد که این مجموعه، یک عکس از اثر انگشت به وجود می آورد. در این زمان اگر صفحه تماس خراشیده یا کثیف شده باشد عکس اثر انگشت به درستی ایجاد نمی شود و شناسایی اثر انگشت با اختلال مواجه می‌گردد.
در واقع نقطه ضعف این نوع از سنسور ها این می باشد که کیفیت عکس اثر انگشت به کیفیت پوست انگشت شخص مربوط می باشد، بطور مثال ایجاد عکس از یک انگشت کثیف یا چرب بسیار سخت و تا حدودی غیر ممکن می باشد، همچنین ساییده شدن برآمدگی های اثر انگشت نیز می تواند تأثیر گذار باشد. با توجه به اینکه این نوع از سنسور ها قابلیت تشخیص موجودات زنده را دارا نمی باشنند، یکی دیگر از معایب آنها امکان ثبت اثر انگشت با استفاده از یک عکس تقلبی از انگشت می‌باشد. همچنین می توان به این موضوع نیز اشاره کرد که این نوع از سنسور ها برخلاف سنسور های خازنی، نسبت به تخلیه شارژ الکترومغناطیسی مقاوم می باشند.

التراسونیک

سنسور های التراسونیک جهت ایجاد تصویر اثر انگشت از اصول سونوگرافی پزشکی استفاده می نماید. برخلاف تصویر برداری نوری، سنسور های التراسونیک با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا به جهت نفوذ در لایه اپیدرم استفاده می نماید.
نکته: پوست انسان ها از سه لایه تشکیل شده است که بیرونی ترین لایه پوست اپیدرم نامیده می شود. امواج صوتی با استفاده از مبدل فیزوالکتریکی ایجاد می گردد و انرژی منعکس شده از انگشت نیز با استفاده از مواد فیزوالکتریکی اندازه گیری می شود. از آنجایی که ساختار الگوی اثر انگشت فرد مشخصه همان انگشت می باشد، با اندازه گیری امواج منعکس شده می توان عکس اثر انگشت را تشکیل داد. با توجه به این ساختار نیازی به تمیز بودن اثر انگشت یا سطحی که انگشت با آن تماس دارد وجود ندارد. شرکت Qualcomm اولین شرکتی بود که با استفاده از این نوع سنسور ها، توانست در گوشی های تلفن همراه از این تکنولوژی استفاده نماید.

خازنی

در این نوع با استفاده از اصول مرتبط با خازن ها اقدام به ساخت تصویر اثر انگشت می نماید. در این روش تصویر برداری، هر پیکس از سنسور به عنوان یک صفحه خازن موازی در یک آرایه تعریف می گردد، لایه درونی انگشت که یک رسانای الکتریکی می باشد به عنوان صفحه دیگری عمل می کند و پس از برخورد سطح انگشت به عنوان یک غیر رسانا از تغییرات بارهای الکتریکی بوجود آمده شناسایی اثر انگشت صورت می پذیرد.
در iPhone 6 از این تکنولوژی استفاده شده است.


بازگشت