با حضور دستگاه های تشخیص چهره در بازار سامانه ای حضور و غایب، این فناوری با استقبال مشتریان مواجه شد ولی بعد از مدت کوتاهی و بعد از بوجود آمدن شایعات و بحث هایی در بین مشتریان در خصوص مشکلات این دستگاه ها فروش کلی این محصولات در بازار کاهش یافت اگر چه این نقایص در نسل های بعدی تا حدود بسیار زیادی رفع شده و شرکت هایی نظیر سامانه هوش تجاری مدیریت پایدار توانستند با استفاده از فناوری های روز به کلی این نقایص و معایب دستگاه های تشخیص چهره را برطرف سازند. در این گفتار به مشکلاتی که این دستگاه دارا بودند و وضعیت کنونی این فناوری پرداخته می شود.

مشکلات دستگاه های تشخیص چهره:

باید گفت بیشتر مشتریانی که نسل اول دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دادند تجربه مشترکی در اشکالات این دستگاه ها داشتند این اشکالات عمدتا در شاخه های زیر قابل دسته بندی بود:

  • مشکل در تشخیص افراد ( خطای تشخیص )
  • تشخیص اشتباه عکس بجای فرد ( تقلب )
  • مشکل در تشخیص افراد در شرایط نوری متفاوت ( خطای محیط کم نور و پر نور)

مشکلات بالا عمده ترین معایب دستگاه های تشخیص چهره بود که نسل اول دستگاه های تشخیص چهره با آنها روبرو بودند و بسیاری از مشتریان این نسل از دستگاه ها به نوعی با یکی و یا تمام این مشکلات دست به گریبان بودند. در زیر به بررسی این موارد می پردازیم:

اشکال در تشخیص افراد ( تشخیص اشتباه افراد با یکدیگر )

این خطا به دلیل اشکال در عملکرد الگوریتم تشخیص چهره در نرم افزار دستگاه ها رخ می داد و در صورت بروز این خطا دستگاه بعد از اسکن یک فرد تردد را برای فرد دیگری ثبت می کرد. این مشکل که یک مشکل نرم افزاری بود ناشی از دو دلیل می توانست باشد، اول اینکه الگوریتم نرم افزار دچار باگ می بود و با تحلیل برخی اطلاعات نتایج نادرستی را استنتاج و اعلام می نمود، دوم اینکه به علت ضعف الگوریتم این نرم افزار با تحلیل داده های ابعادی صورت یک فرد به علت کم بودن نقاط معیار در تشخیص چهره برخی از افراد را باهم اشتباه گرفته و تردد را برای فرد نادرستی ثبت می کرد.

در حالت اخیر مشکل از جایی بوجود می آمد که تعداد نقاط مرجع در اسکن به تعداد کافی نبود و اختلاف بین افراد در این اسکن ها مشخص نمی شد به این ترتیب با توجه به اختلاف ناچیز ابعاد مرجع در بعضی حالت ها ردد اشتباها برای فرد دیگری ثبت می شد.

تشخیص اشتباه عکس بجای فرد

این خطا ناشی از این امر بود که دستگاه های نسل اول فاقد فناوری مادون قرمز یا IR بودند لذا در تصویری که از افراد در حافظه خود درج می کردند تصویری دو بعدی بود به همین علت با قراردادن عکس یک فرد در فاصله مناسب، دستگاه حضور و غیاب، به اشتباه برای فرد مورد نظر ثبت می کرد و در حقیقت بین عکس فرد و خود فرد تفاوتی قائل نبود.

مشکل در تشخیص افراد در شرایط نوری متفاوت :

این مشکل زمانی رخ می داد که اسکن اولیه تصویر افراد در شرایط نوری خاصی صورت می گرفت و در زمان ثبت تردد آن شرایط نوری در محیط حاکم نبوده و محیط پر نور تر و یا کم نور تر از زمان اسکن اولیه بود در این حالت نیز دستگاه دچار اشتباه شده و قادر به ثبت تردد نبود.

آیا این مشکلات امروزه بر طرف شده است؟

باید گفت با گذشت زمان و بهبود و پیشرفت الگوریتم های تشخیص چهره و تجهیز دستگاه ها به دوربین های مادون قرمز اشکالات اول و دوم بر طرف شده ولی مشکل عدم کارکرد دستگاه ها بخصوص در محیط های پر نور همچنان برای بسیاری از دستگاه های تشخیص چهره باقی ست .

باید گفت دستگاه های تولید شرکت سامانه هوش تجاری مدیریت پایدار با استفاده از فناوری های روز در این حوزه عملا این نقیصه را نیز مرتفع نموده و این شرکت دستگاه هایی با قابلیت عملکرد بسیار خوب در محیط هایی با میزان روشنایی تا ۰۰۰/۳۰ لوکس نور( برابر با روشنایی چراغ های اتاق عمل جراحی ) را به مشتریان عزیر تقدیم می کند. برای مشاهده‌ی قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید روی این کلمه کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

.