انواع مختلفی از سیستم‌های حضور و غیاب بیومتریک در کسب‌وکارها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها سیستم تشخیص چهره است. امروزه بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از این سیستم برای حضور و غیاب کارکنان خود استفاده کنند، زیرا مزایای زیادی مانند نظارت بر کارکنان، احراز هویت و … دارد و تقلب را غیرممکن می‌سازد. اگر قصد خرید دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره را دارید، در این راهنما می‌خواهیم اطلاعات مفیدی به شما ارائه کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چیست؟

این سیستم از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی و تأیید ویژگی‌های چهره کارکنان و ثبت خودکار حضور و غیاب آن‌ها استفاده می‌کند. سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره، به‌عنوان یک رویکرد غیرتماسی مناسب برای مدیریت کارکنان در یک کسب‌و‌کار به‌شمار می‌آید.

انواع مختلفی از سیستم‌های حضور و غیاب بیومتریک در کسب‌وکارها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها سیستم تشخیص چهره است.
انواع مختلفی از سیستم‌های حضور و غیاب بیومتریک در کسب‌وکارها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها سیستم تشخیص چهره است.

برخلاف سایر اشکال فناوری بیومتریک، مانند تشخیص اثر انگشت که هویت را با لمس کردن ثبت می‌کند، یک دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره، قادر است تا موقعیت زمانی و مکانی کارکنان را بدون تماس مستقیم ثبت و مدیریت کند. این روش، یک اقدام پیشگیرانه موفق در طول اپیدمی کووید ۱۹ بوده است.

اهمیت کاربرد دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

وجود یک سیستم مدیریت حضور و غیاب، برای هر کسب‌و‌کاری لازم است تا ساعت ورود، خروج و زمان استراحت کارکنان را ثبت کند. در سیستم‌های قدیمی که کارکنان با استفاده از کارت یا رمز عبور، حضور خود را اعلام می‌کردند، امکان تقلب وجود داشت. برای رفع این مشکل، سیستم‌های بیومتریک طراحی و وارد بازار شدند. 

دستگاه‌های حضور و غیاب اسکن اثر انگشت، یکی از سیستم‌های بیومتریک هستند که هنوز هم در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این سیستم‌ها نیاز به تماس فیزیکی دارند که ممکن است مشکلاتی مانند انتقال بیماری یا عدم کارکرد صحیح حسگر را داشته‌باشند. با معرفی سیستم‌های تشخیص چهره این مشکلات نیز برطرف شدند. زیرا این سیستم، یک فناوری بدون تماس است که امکان تعامل بین انسان و ماشین را فراهم می‌کند. 

دقت این دستگاه بالاست، زیرا ساختار چهره هر انسان با انسان دیگر متفاوت است. از این‌رو این دستگاه کمک بزرگی به ثبت دقیق حضور و غیاب کارکنان می‌کند و مشکلات سیستم‌های قبلی را ندارد. وقتی داده‌های مربوط به هریک از کارکنان روی دستگاه ذخیره شود، همه‌چیز خودکار می‌شود و ضرورت دخالت انسان به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: حضور غیاب در دانشگاه با دستگاه هوشمند RFID

، یک فناوری بدون تماس است که امکان تعامل بین انسان و ماشین را فراهم می‌کند.
، یک فناوری بدون تماس است که امکان تعامل بین انسان و ماشین را فراهم می‌کند.

دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

این سیستم‌ها گاهی اوقات ممکن است از نظر فناوری متفاوت باشند، اما عملکرد کلی آن‌ها به شرح زیر است.

مرحله اول: تشخیص چهره

در ابتدا دوربین، یک چهره را به‌تنهایی یا در یک جمع، تشخیص می‌دهد. زمانی‌که فرد مستقیماً به دوربین نگاه می‌کند، چهره به بهترین وجه تشخیص داده می‌شود.

مرحله دوم: آنالیز چهره

در مرحله بعد، دوربین دستگاه، یک عکس از چهره فرد می‌گیرد و نرم‌افزار آن را آنالیز می‌کند. بیشتر این دستگاه‌ها، به تصاویر دوبعدی به‌جای سه‌بعدی متکی هستند، زیرا می‌توانند به‌راحتی یک عکس دوبعدی را با عکس‌های موجود در پایگاه داده مطابقت دهند. در چهره هر انسان، ۸۰ نقطه گره وجود دارد. دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره، نقاط گره مانند فاصله بین چشمان یا شکل استخوان گونه شما را آنالیز می‌کند.

مرحله سوم: تبدیل تصویر به داده

پس از آنالیز، چهره شما به یک فرمول ریاضی تبدیل می‌شود. به این‌صورت که ویژگی‌های چهره به شکل یک کد عددی درمی‌آیند. این کد، فیس‌پرینت یا اثر چهره نامیده می‌شود. مشابه ساختار منحصربه‌فرد اثر انگشت، هر فرد، اثر چهره منحصربه‌فرد خود را دارد.

مرحله چهارم: پیداکردن تطابق

پس از مرحله تبدیل تصویر به داده، کد چهره شما با پایگاه داده‌ اصلی، مقایسه می‌شود. این پایگاه داده، حاوی عکس‌هایی با شناسه قابل مقایسه است.

سپس این فناوری، عکس همتای شما در پایگاه داده اصلی شناسایی می‌کند که همراه با مشخصات هویتی و دیگر جزئیات مربوط به شماست.

بیشتر بخوانید: حضور و غیاب در قانون کار؛ بررسی قوانین و آیین نامه حضور غیاب

 این پایگاه داده، حاوی عکس‌هایی با شناسه قابل مقایسه است.
این پایگاه داده، حاوی عکس‌هایی با شناسه قابل مقایسه است.

مزایای دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

این سیستم بیومتریک مزایای فراوانی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه‌جویی در زمان با دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

بیایید با با کارآمدترین و قابل‌توجه‌ترین مزیت این دستگاه یعنی صرفه‌جویی در زمان شروع کنیم. انسان‌های بزرگ معتقدند که صرفه‌جویی در زمان برابر است با صرفه‌جویی در پول. به‌نظر می‌رسد این عبارت درست باشد، زیرا صرفه‌جویی در زمان، در محل کار، می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد.

وقتی کارکنان شما در ابتدای صبح به محل کار خود می‌رسند و با یک صف طولانی در جلوی دستگاه حضور غیاب مواجه می‌شوند، باید زمان زیادی را منتظر بمانند تا حضور خود را ثبت کنند.

اگر این زمان‌های تلف‌شده صرف فعالیت‌های کاری شود، می‌تواند موجب پیشرفت کسب‌وکار شما شود. بنابراین با استفاده از دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره، می‌توان تمام این دردسرها را از بین برد و کارکنان شما این امکان را دارند که بدون اتلاف وقت، به انجام وظایف خود بپردازند.

افزایش کارایی سازمان

ردیابی روزانه حضور و غیاب کارکنان، یک عمل حیاتی برای هر سازمان است. با این‌حال، مدیریت حضور و غیاب به‌صورت دستی می‌تواند زمان‌بر و در برابر خطاهای انسانی آسیب‌پذیر باشد.

دستگاه تشخیص چهره، به‌عنوان یک سیستم مدیریت حضور و غیاب خودکار، زمان را دقیق ثبت می‌کند و اشتباهات پرهزینه را کاهش می‌دهد. در نتیجه، این داده‌های دقیق به مدیران برای آگاهی از جزئیات مربوط به بهره‌وری و حقوق و دستمزد کارکنان کمک می‌کنند. هنگامی‌که حجم کاری مدیران به حداقل برسد، ظرفیت و کارایی آن‌ها برای سایر فعالیت‌های حیاتی کسب‌وکار افزایش می‌یابد.

صرفه‌جویی در هزینه

نرم‌افزار حضور و غیاب مبتنی‌بر تشخیص چهره در گوشی‌های هوشمند، به نظارت بر زمان کاری و حضور کارمندان کمک می‌کند. برای همین، هیچ فناوری اضافی برای استقرار یک سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره لازم نیست و هیچ هزینه تعمیر و نگهداری به کسب‌وکار تحمیل نمی‌شود. این راه‌حل در مقابل راه‌حل‌های بیومتریک دیگر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و کارآمدتر است.

داده‌های به‌دست‌آمده از این سیستم بسیار دقیق است. از آنجایی‌که سیستم فرآیند خودکاری دارد، دخالت انسان در آن محدود است. در نتیجه، هیچ الزامی برای استخدام کارمندان اضافی برای انجام این کار به‌صورت دستی وجود ندارد و همین امر سبب کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی عملیاتی می‌شود.

بیشتر بخوانید: دستگاه حضورغیاب باشگاهی چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

نرم‌افزار حضور و غیاب مبتنی‌بر تشخیص چهره در گوشی‌های هوشمند، به نظارت بر زمان کاری و حضور کارمندان کمک می‌کند.
نرم‌افزار حضور و غیاب مبتنی‌بر تشخیص چهره در گوشی‌های هوشمند، به نظارت بر زمان کاری و حضور کارمندان کمک می‌کند.

افزایش امنیت محل کار با استفاده از دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

با استفاده از یک دستگاه مبتنی‌بر تشخیص چهره، می‌توانید در دوره‌ای که افراد نگران ابتلا به بیماری واگیردار مانند کووید ۱۹ هستند، حافظت و امنیت بیشتری برای آن‌ها فراهم کنید. زیرا یکی از مزیت‌های این سیستم این است که می‌تواند از ورود افراد غیرمجاز به محل کار جلوگیری کند.

همچنین این امکان وجود دارد که از سیستم مذکور برای شناسایی کارکنان و تایید یا رد دسترسی آن‌ها به هنگام ورود استفاده شود. این امر به‌ویژه در مواردی که شرکت شما دارای اموال گران‌قیمت یا داده‌های حساس است، کارایی زیادی دارد. زیرا افراد خارج از سازمان شما نمی‌توانند به داده‌های شرکت دسترسی داشته‌باشند. با استفاده از سیستم تشخیص چهره، برنامه کاری کارکنان، نرخ دستمزد و سایر جزئیات خصوصی، محرمانه و فقط در دسترس آن کارمند قرار دارد.

بهبود سلامتی و بهره‌وری کارکنان

از آنجایی‌که هنگام استفاده از سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره، لازم نیست کارمندان انگشت خود را روی دستگاه قرار دهند، از گسترش عفونت یا بیماری پیشگیری خواهد شد. زیرا افراد فقط باید جلوی دوربین دستگاه قرار بگیرند تا از چهره آن‌ها عکس گرفته شود.

وقتی کارمندان سالم باشند، شرایط کاری بهینه‌‌ای خواهند داشت که منجر به افزایش بهره‌وری آن‌ها می‌شود. همچنین می‌توان با استفاده از گزارش‌های ارائه‌شده توسط این سیستم بر داده‌های بهره‌وری نظارت کرد.

بیشتر بخوانید: قوانین حضور و غیاب پرسنل برای مدیران

می‌توان با استفاده از گزارش‌های ارائه‌شده توسط این سیستم بر داده‌های بهره‌وری نظارت کرد.
می‌توان با استفاده از گزارش‌های ارائه‌شده توسط این سیستم بر داده‌های بهره‌وری نظارت کرد.

ردیابی خودکار زمان

نظارت بر ورود و خروج کارکنان را می‌توان با استفاده از دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره، به‌صورت خودکار درآورد. آنالیز قدرتمند این سیستم، می‌تواند بدون نیاز به دخالت انسانی یا تأیید فیزیکی، چهره‌ها را شناسایی کند. همچنین ردیابی زمان کار کارکنان با استفاده از سیستم تشخیص چهره، بسیار ساده است.

حضور و غیاب، اضافه کاری و مرخصی هر کارمند را می‌توان با استفاده از این دستگاه به‌صورت کاملا مطمئن پیگیری کرد. همچنین گزارش‌های قابل اعتمادی در اختیار خواهید داشت که چه کسی و چه زمانی در محل کار حضور داشته است.

مدیریت آسان سوابق

مدیریت فعالیت‌های روزانه و کنترل زمان ورود و خروج کارکنان دشوار است. تصور کنید، فردی در مورد جزئیات حضور و غیاب یک کارمند در ماه گذشته، از شما سوال کند. بدون داشتن یک سیستم خودکار، مدت زیادی طول می‌کشد تا به این جزئیات دسترسی پیدا کنید، به‌ویژه اگر تعداد کارمندان زیاد باشد.

با داشتن این دستگاه می‌توانید در هر زمان و تنها با چند کلیک، به عقب پیمایش کنید و جزئیات فعالیت‌های کارمند مورد نظر را بازیابی کنید. همچنین این سیستم راه‌حل‌هایی را برای تشخیص زنده‌بودن چهره ارائه می‌دهد و مانع احراز هویت چهره از طریق عکس‌های استاتیک و یا ویدیوهای در حال اجرا می‌شود. همچنین گردش کار و آنالیز قابل تنظیم را برای تشخیص و گزارش ناهنجاری ارائه می‌دهد.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

فاکتورهای مهم برای انتخاب دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

انتخاب یک سیستم تشخیص چهره، اولین گام در سفر شما برای افزایش امنیت سازمان و بالابردن بهره‌وری کارکنان است. اما با وجود انواع مختلفی از این سیستم‌ها در بازار، چگونه می‌توان بهترین گزینه را انتخاب کرد؟ در ادامه با فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره باید در نظر بگیرید، آشنا خواهید شد.

کنترل دسترسی

به غیر از ردیابی زمان، سیستم‌های تشخیص چهره می‌توانند برای اهداف امنیتی مانند محدودکردن پرسنل غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده سازمان استفاده شوند. بنابراین به‌دنبال دستگاه‌هایی باشید که قابلیت‌های کنترل دسترسی یکپارچه ارائه می‌دهند. این سیستم‌ها منجر به افزایش بهره‌وری و امنیت سازمان می‌شوند.

ظرفیت کاربر

حتی اگر کسب‌وکار شما هم‌اکنون تنها چند کارمند دارد، دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند تعداد زیادی الگو (چهره) را در خود ذخیره و تأیید کند. به این ترتیب، دستگاه قادر خواهد بود تا با رشد کسب‌و‌کار در طول زمان، چهره کارمندان جدید را ثبت کند و نیاز به صرف بودجه برای خرید دستگاه جدید نباشد.

قابلیت اتصال به اینترنت

اتصال به اینترنت، یکی از ویژگی‌های مورد نیاز دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره است. این دستگاه‌ها زمان ورود و خروج هر یک از کارکنان را به سیستم حضور و غیاب، و حقوق و دستمزد منابع انسانی منتقل می‌کنند. بنابراین هنگامی‌که نوبت به به‌روزرسانی سیستم و نگهداری از آن می‌رسد، اتصال به اینترنت اجباری است. همچنین وجود پورت USB در دستگاه می‌تواند برای پشتیبان‌گیری سریع از داده‌ها مناسب باشد.

بیشتر بخوانید: دردسرهای حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟

اتصال به اینترنت، یکی از ویژگی‌های مورد نیاز دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره است.
اتصال به اینترنت، یکی از ویژگی‌های مورد نیاز دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره است.

زمان شناسایی

موفقیت این دستگاه، به زمان صرف‌شده برای شناسایی چهره افراد بستگی دارد. به‌همین دلیل باید به‌دنبال دستگاهی باشید که اثر چهره را به‌سرعت و در کسری از ثانیه حس می‌کند و برای ثبت زمان دقیق حضور، داده‌ها را به‌طور خودکار به سرور انتقال می‌دهد.

دوام و استحکام

دستگاهی را انتخاب کنید که بادوام است و می تواند در شرایط آب‌وهوایی مختلف به‌خوبی کار کند، به‌خصوص اگر کسب‌وکار شما در محل پر گردوغبار و آلوده‌ای قرار دارد. برخی از سیستم‌های تشخیص چهره دارای ویژگی‌هایی مثل مقاوم در برابر رطوبت یا گردوغبار هستند. این ویژگی‌ها تضمین می‌کنند که دستگاه خریداری‌شده صرف نظر از عوامل محیطی و مدیریتی، همیشه عالی کار می‌کند.

یکپارچه‌سازی با سیستم‌های مدیریت حقوق و دستمزد

داده‌های سیستم، نقشی حیاتی در بهبود کارایی سیستم‌های مدیریت حقوق و دستمزد ایفا می‌کنند. با داشتن جزئیات دقیق حضور و غیاب کارمندان، محاسبه سریع و بی‌نقص حقوق آن‌ها برای تیم منابع انسانی آسان‌تر است. پس دستگاهی را انتخاب کنید که داده‌ها را به‌طور مستقیم به نرم‌افزار حقوق و دستمزد بخش منابع انسانی ارسال می‌کند.

پشتیبانی

در حالی‌که نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های تشخیص چهره و استفاده از آن‌ها آسان است، اما ممکن است گاهی اوقات مشکلاتی برای این دستگاه‌ها پیش بیاید که به حضور و کمک متخصص نیاز باشد. بنابراین دستگاه مورد نظر را از شرکت‌های معتبر خریداری کنید که گارانتی و پشتیبانی آنلاین و آفلاین قوی به مشتریان خود ارائه می‌کنند. کارشناسان شرکت جهان‌گستر در هر زمان اماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

سخن پایانی

در این راهنما تلاش کردیم تا نکات مفیدی برای خرید دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره به شما ارائه کنیم. این دستگاه‌ها مزایای فراوانی دارند و می‌توانند در زمان و هزینه‌های شما صرفه‌جویی کنند و بهره‌وری و امنیت کسب‌وکار را افزایش دهند.

هنگام انتخاب دستگاه به‌خاطر داشته‌باشید، گزینه‌ای را انتخاب کنید که کنترل دسترسی در اختیار شما قرار دهد، امکان افزایش ظرفیت داشته‌باشد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن افراد را شناسایی کند، دوام و استحکام بالایی داشته‌باشد و از خدمات پس از فروش و پشتیبانی قوی برخوردار باشد. شرکت جهان‌گستر، یک مرجع تخصصی انواع سیستم‌ حضور و غیاب با پشتیبانی گسترده و خدمات پس از فروش در سراسر ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید یک دستگاه مناسب برای کسب‌وکارتان با کارشناسان خبره جهان‌گستر تماس بگیرید.

سوالات متداول

دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

۱. تشخیص چهره ۲. آنالیز چهره ۳. تبدیل تصویر به داده ۴. پیدا کردن تطابق

مزایای دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چیست؟

۱. صرفه‌جویی در زمان ۲. افزایش کارایی سازمان ۳. صرفه‌جویی در هزینه ۴. افزایش امنیت محل کار ۵. بهبود سلامتی و بهره‌وری کارکنان ۶. مدیریت آسان سوابق

فاکتورهای مهم برای انتخاب دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره چیست؟

۱. کنترل دسترسی ۲. ظرفیت کاربر ۳. قابلیت اتصال به اینترنت ۴. زمان شناسایی ۵. دوام و استحکام ۶. یکپارچه‌سازی با سیستم‌های مدیریت حقوق و دستمزد ۷. پشتیبانی

منابع: + + + +