احتمالا درباره شناخت کارکنان چیزهایی شنیده‌اید. حتی ممکن است بدانید که چقدر می‌تواند برای مواردی مانند مشارکت کارکنان، فرهنگ سازمانی و حفظ کارکنان، ارزشمند باشد. همچنین شاید شنیده باشید که در محیط کار مدرن، آگاهی از آمار شناخت کارکنان، یک ضرورت است. به‌دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم آمارهای مختلفی درباره آن ارائه دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

در این مقاله خواهید خواند

منظور از شناخت کارکنان چیست؟

شناخت یا به‌رسمیت شناختن کارکنان (Employee Recognition)، به‌معنای قدردانی و تمجید آشکار از رفتار یا موفقیت آن‌هاست. سازمان‌ها از آن برای ابراز قدردانی، ایجاد انگیزه در کارکنان و تقویت رفتار مطلوب استفاده می‌کنند. اگر به‌طور مرتب از کارکنان خود قدردانی کنید، می‌توانید از حداکثر پتانسیل آن‌ها بهره ببرید.

منظور از شناخت کارکنان چیست؟
منظور از شناخت کارکنان چیست؟

مزایای شناخت کارکنان چیست؟

قدردانی از کارکنان، یک نیاز اساسی انسانی است. زمانی که کارکنان احساس کنند، به‌خاطر مشارکت‌های فردی‌شان مورد تشویق قرار می‌گیرند و به‌رسمیت شناخته می‌شوند، ارتباط بیشتری با کار، تیم و سازمان شما خواهند داشت.

چند مزیت دیگر شناخت کارکنان عبارتند از:

بیشتر بخوانید: بهترین روش استخدام کارمند چیست؟

مزایای شناخت کارکنان چیست؟
مزایای شناخت کارکنان چیست؟

آشنایی با مهم‌ترین آمار شناخت کارکنان

کارمندان دوست دارند در محل کار خود احساس ارزشمندی کنند. آن‌ها باید به‌خاطر مشارکتشان در موفقیت تیمی و سازمانی، به‌رسمیت شناخته شوند. شناخت کارکنان می‌تواند برای سازمان‌ها در ارزش پیشنهادی کارکنان‌شان متمایز باشد و بر تمایل کارکنان برای ماندن در سازمان تاثیر بگذارد. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین آمار شناخت کارکنان می‌پردازیم.

۴۴درصد از کارمندان به‌دلیل عدم به‌رسمیت شناختن کافی تلاش‌هایشان، شغل خود را تغییر می‌دهند.

ارتباط واضحی بین شناخت و حفظ کارکنان وجود دارد. از مجموع کارکنانی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، ۵۵درصد گفته‌اند که قرار است شغل خود را ترک کنند. اکثریت آن‌ها عدم شناخت کافی توسط کارفرمای فعلی خود را دلیل اصلی آن ذکر کرده‌اند. در واقع، ۶۹٪ از آن‌ها گفته‌اند که پاداش‌های بهتر، کارکنان را تشویق می‌کند که مدت طولانی‌تری در یک سازمان بمانند.

۶۳درصد از کارکنانی که احساس می‌کنند تشویق شده‌اند، بعید است که به‌دنبال شغل جدید بگردند

کارکنانی که “معمولا” یا “همیشه” به‌دلیل تلاش‌های خود، به‌رسمیت شناخته می‌شوند، احساس انگیزه و ارزش می‌کنند و ترجیح می‌دهند، در سازمان کنونی بمانند.

بر اساس آمار شناخت کارکنان، ۷۰درصد از آن‌ها بر این عقیده‌اند که با قدردانی مدیران، انگیزه و روحیه آن‌ها به‌شدت بهبود می‌یابد.

در بسیاری از سازمان‌ها بین کارکنان و سرپرستان گسست وجود دارد. ۳۴درصد از مدیران ارشد گزارش داده‌اند که فکر نمی‌کنند به‌رسمیت شناختن و تشکر منظم از کارکنان در محل کار، تاثیر زیادی بر حفظ آن‌ها داشته‌باشد. در مقابل، ۷۰درصد کارکنان می‌گویند که با قدردانی مدیران، انگیزه و روحیه آن‌ها به میزان زیادی بهبود می‌یابد.

به‌علاوه، این آمار شناخت کارکنان نشان می‌دهد که ۸۵درصد از کارکنان فکر می‌کنند که مدیران و رهبران باید کارهای خوب را در همان لحظه تشخیص دهند و ستایش کنند و ۸۱درصد بر این باورند که این امر باید به‌طور مداوم و در طول سال اتفاق بیفتد.

آشنایی با مهم‌ترین آمار شناخت کارکنان
آشنایی با مهم‌ترین آمار شناخت کارکنان

وقتی رهبران سازمان از کارکنان خود پرسیده‌اند که چگونه تعامل را بهبود بخشند، ۵۸درصد از کارکنان درخواست کرده‌اند که به‌رسمیت شناخته شوند.

رهبران صنعت متوجه قدرتی هستند که شناخت کارکنان بر مشارکت آن دارد. بنابراین اگر نرخ مشارکت سازمانی پایین باشد، ساده‌ترین کاری که می‌توانند انجام دهند این است که یک برنامه شناخت کارکنان را شروع کنند.

۷۲درصد از کسب‌و‌کارها موافق هستند که شناخت کارکنان تاثیر مثبتی بر تعامل دارد.

از بین کارکنان در مورد عوامل حیاتی برای بهبود مشارکت آن‌ها پرسیده شده‌است. تقریبا سه‌چهارم آن‌ها گزینه «به‌رسمیت شناخته شدن، منجر به عملکرد عالی می‌شود» را انتخاب کرده‌اند.

طبق آمار شناخت کارکنان، ۸۰درصد از آن‌ها اظهار کرده‌اند که وقتی مافوقشان از آن‌ها برای کاری که انجام می‌دهند، قدردانی می‌کند، انگیزه بیشتری برای کار کردن دارند.

در مقابل، کمتر از ۴۰درصد گفته‌اند که یک رئیس سخت‌گیر یا ترس از دست دادن شغلشان، آن‌ها را وادار به انجام کار بیشتر می‌کند.

کارکنانی که فکر می‌کنند به‌رسمیت شناخته خواهند شد، ۲.۷ برابر بیشتر احتمال دارد که در محل کار مشارکت بالایی داشته‌باشند.

علاوه بر این، دانستن اینکه آن‌ها برای تلاش‌هایشان قدردانی می‌شوند، یکی از ده عامل اصلی در ایجاد مشارکت کارکنان است. همچنین در این فهرست ایده‌های مشابه دیگری وجود دارد، مانند این‌که آیا رهبران ارشد برای افرادی که برای آن‌ها کار می‌کنند ارزش قائل هستند و آیا نظرات آن‌ها اهمیت دارد؟

بیشتر بخوانید: بهترین روش های استخدام؛ راهنمای جامع برای ایجاد یک تیم برنده

۷۲درصد از کسب‌و‌کارها موافق هستند که شناخت کارکنان تاثیر مثبتی بر تعامل دارد.
۷۲درصد از کسب‌و‌کارها موافق هستند که شناخت کارکنان تاثیر مثبتی بر تعامل دارد.

کارمندانی که احساس می‌کنند، در محل کار مورد توجه قرار گرفته‌اند، ۲.۶ برابر بیشتر احتمال دارد بگویند که ترفیع در محل کارشان منصفانه است.

علاوه بر این، آمار شناخت کارکنان نشان می‌دهد که این افراد، سازمان‌هایی را که در آن‌ها مشغول به‌کار هستند، مثبت توصیف می‌کنند، در عوض بیشتر کارکنانی که می‌گویند در محل کار خود مورد توجه قرار نمی‌گیرند، کارفرمایان خود را منفی توصیف می‌کنند.

۳۹درصد از کارکنان مورد بررسی گفته‌اند که در محل کار به‌اندازه کافی شناخته نشده‌اند.

علاوه بر این، ۱۵٪ بر این باور بوده‌اند که تقریبا به‌اندازه کافی شناخته می‌شوند، ۴۲٪ گفته‌اند که به‌اندازه کافی شناخته شده‌اند، و فقط ۳٪ معتقد بوده‌اند که به‌طور مکرر شناخته شده‌اند.

۲۹درصد از کارمندان گفته‌اند که برای کارشان به‌رسمیت شناخته نمی‌شوند.

آمار شناخت کارکنان، نشان می‌دهد که از بیش از یک‌چهارم کارکنان برای کاری که انجام می‌دهند، قدردانی نمی‌شوند و ۱۷درصد آن‌ها گفته‌اند که سالانه این اتفاق می‌افتد که چندان مطلوب نیست. ۲۰درصد اظهار داشته‌اند که هر سه‌ماه یکبار از آن‌ها قدردانی به عمل می‌آید، همچنین ۱۱درصد به‌صورت هفتگی و ۲درصد به‌صورت روزانه به‌رسمیت شناخته می‌شوند. 

بهره‌وری، عملکرد و مشارکت کارکنان در سازمان‌هایی با برنامه‌های قدردانی کارکنان، ۱۴درصد بیشتر از سازمان‌هایی است که این برنامه‌ها را ندارند.

شکی نیست که شناخت کارکنان می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد. هنگامی‌که پاداشی وجود داشته‌باشد، کارکنان سخت تلاش می‌کنند تا وظایف محول‌شده خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. انگیزه بیرونی، موجب بهره‌وری بیشتر نیروی کار می‌شود. 

شناخت کارکنان می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد
شناخت کارکنان می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد

بر اساس آمار شناخت کارکنان، ۵۲درصد از کارکنان احساس می‌کنند که برنامه شناخت آن‌ها با اهداف سازمانی همسو نیست.

شناخت کارکنان نمی‌تواند به اقدامات معمولی مانند هدیه گاه‌به‌گاه محدود شود. بلکه باید بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ سازمان باشد و اهداف آن با ارزش‌های سازمان همسو باشد. فقط در این صورت می‌توانید ببینید که آیا برنامه‌های قدردانی، تفاوت واقعی در سطوح تعامل کارکنان ایجاد می‌کنند یا خیر.

۸۳درصد از مدیران منابع انسانی بر این باورند که شناخت کارکنان می‌تواند ارزش‌های سازمانی را تقویت کند.

سازمان‌های موفق برنامه‌های قدردانی را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند که با ارزش‌های اصلی آن‌ها همسو باشد. آمار شناخت کارکنان نشان می‌دهد که وقتی یک کارمند متوجه می‌شود که یک رفتار خاص به‌طور مکرر شناسایی و قدردانی می‌شود، انتظارات سازمان را درک می‌کند. او این عمل را با دریافت پاداش مرتبط می‌داند. بنابراین احتمال بیشتری دارد که این کارمند در آینده همین عملکرد مطلوب را داشته‌باشد و در نتیجه ارزش‌های شرکت را تقویت کند.

سازمان‌هایی که برنامه‌های مداوم تشویق کارکنان دارند، ۲۸.۶ درصد سطح ناامیدی کمتری نسبت به سازمان‌های بدون برنامه تقدیر از کارکنان، تجربه می‌کنند.

قدردانی شدن باعث تولید اکسی‌توسین در بدن می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که تحت تاثیر این هورمون عشق هستند، استرس کمتر و عملکرد بهتری دارند.

وقتی فردی به هدفی می‌رسد، احساس هیجان و رضایت می‌کند. این هیجان دستیابی به هدف، زمانی تقویت می‌شود که دیگران دستاوردهای او را تشخیص دهند. پس روحیه کارکنان زمانی افزایش می‌یابد که نسبت به کاری که انجام می‌دهند، احساس خوشایندی داشته‌باشند.

بیشتر بخوانید: محاسبه ساعت کاری کارکنان؛ مزایا و بررسی روش‌های رایج

۸۷درصد از برنامه‌های شناخت کارمندان بر دوره تصدی کارمندان تمرکز دارند.
۸۷درصد از برنامه‌های شناخت کارمندان بر دوره تصدی کارمندان تمرکز دارند.

۸۷درصد از برنامه‌های شناخت کارمندان بر دوره تصدی کارمندان تمرکز دارند.

کارکنان باسابقه به‌خاطر وفاداری و فداکاری‌شان، شایسته قدردانی هستند. اما تصدی بلندمدت یک شغل نباید تنها چیزی باشد که کارکنان شما به‌خاطر آن تشویق شوند. امروزه کارکنان برای دوره‌های کوتاه‌تری با مشاغل درگیر هستند.

بنابراین شناخت و قدردانی کارکنان باید فراتر از دوره تصدی حرکت کند و بر ارزشی که یک کارمند برای کار به ارمغان می‌آورد، تمرکز داشته‌باشد. این امر می‌تواند برای کارهای روزمره، تلاش‌های کار گروهی، رفتارهای ایده‌آل یا صرفا برای نحوه انجام کارها باشد.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

۴۴درصد از پاسخ‌دهندگان، کارت‌های هدیه را به‌عنوان جایزه ترجیح می‌دهند. ۴۱ درصد یک سفر با همسالان را انتخاب می‌کنند.

ترجیحات کارکنان، زمانی اهمیت دارد که بخواهید تشویق و به‌رسمیت شناختن معتبر و تاثیرگذاری را ارائه دهید. هر کارمند منحصر‌به‌فرد است. چیزی که ممکن است یک نفر را برانگیزد، لزوما به دیگران انگیزه نمی‌دهد. پس باید در نظر گرفت که برای چه چیزی ارزش قائل هستند.

با کارت‌های هدیه، کارکنان حق انتخاب دارند و می‌توانند چیزهایی را که دوست دارند بخرند. برخی ابزارهای شناخت کارکنان، سیستم‌های پاداش مبتنی بر امتیاز را ارائه می‌دهند که در آن امتیازها به ارزش پولی خاصی گره خورده است. این امتیازها معمولا از طریق کارت‌های هدیه، قابل بازخرید هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی آمار شناخت کارکنان پرداختیم. در حال حاضر دنیای کار، دستخوش تغییرات متعددی است. ما اکنون نیروی کاری داریم که معتقد است، کار خوب مستحق قدردانی به‌موقع است. در همین حال، با افزایش تقاضا برای نیروی کار متخصص، شرکت‌ها درگیر یک جنگ رقابتی برای استعدادیابی هستند. داشتن فرهنگ قدردانی نه‌تنها به حفظ کارکنان کمک می‌کند، بلکه به جذب استعدادهای برتر نیز منجر می‌شود. علاوه بر این، ما در بحران‌های جهانی مانند بیماری‌های همه‌گیر هستیم که باعث نوسانات، عدم اطمینان و استرس در مقیاس گسترده می‌شوند. بنابراین اکنون بیش از هر زمان دیگری، کارکنان سخت‌کوش، سزاوار تقدیر و تشویق هستند.

سوالات متداول:

مزایای شناخت کارکنان چیست؟

۱. افزایش بهره‌وری و مشارکت ۲. کاهش جابجایی کارکنان ۳. رضایت بیشتر کارکنان و لذت بردن از کار ۴. بهبود فرهنگ تیمی ۵. امتیازات وفاداری و رضایت بالاتر از مشتریان ۶. افزایش حفظ کارکنان باکیفیت ۷. کاهش استرس و غیبت

منظور از شناخت کارکنان چیست؟

به‌معنای قدردانی و تمجید آشکار از رفتار یا موفقیت آن‌هاست. سازمان‌ها از آن برای ابراز قدردانی، ایجاد انگیزه در کارکنان و تقویت رفتار مطلوب استفاده می‌کنند.

منابع: + + + +