استخدام کارمندان می‌تواند در طول همه‌گیری‌ها، درگیری‌های نظامی، تغییرات سیاسی و رکود اقتصادی جهانی، چالش‌برانگیز باشد. حتی شرکت‌های فناوری نیز با بحران جدید استخدام مواجه هستند. به‌عنوان صاحب یک کسب‌و‌کار باید برنامه‌ریزی دقیقی برای استخدام نیروی جدید داشته باشید، به‌خصوص وقتی نمی‌دانید جهان، اقتصاد یا تجارت شما در ماه‌های آینده قرار است چگونه شود. روش‌هایی برای استخدام در زمان بحران وجود دارد که قصد داریم برخی از آن‌ها را به شما معرفی کنیم. با استفاده از این راه‌کارها می‌توانید از این چالش سخت عبور کنید و شانس خود را برای دستیابی به موفقیت افزایش دهید. پس در ادامه همراه ما باشید.

استخدام در زمان بحران متوقف نمی‌شود

تصور نکنید که در هنگام بحران، همه استخدام‌ها باید متوقف شوند. در هر بحرانی، صنایعی هستند که برخلاف دیگران، رشد می‌کنند. فروشگاه‌های بزرگ، حمل‌ونقل، خواربارفروشی‌ها، داروخانه‌ها، و سایر صنایعی که کالاهای اساسی تولید می‌کنند، هنوز رونق دارند. در بحران‌ها، فرصتی برای برخی کسب‌و‌کارها به‌وجود می‌آید که خود را با شرایط جدید وفق دهند. این کسب‌وکارها، پتانسیل سازگاری و رشد را دارند.

استخدام در زمان بحران متوقف نمی‌شود
استخدام در زمان بحران متوقف نمی‌شود

قبل از هر اقدامی یک ارزیابی انجام دهید

به‌جای توقف استخدام در زمان بحران، یک ارزیابی انجام دهید تا ببینید در چه شرایطی قرار دارید. پاسخ به سوالات زیر می‌تواند به شما کمک کند.

داشته‌هایتان چیست؟

موقعیت‌های شغلی را که هم‌اکنون دارید و موقعیت‌هایی که باید نیروی جدید برایشان استخدام کنید را ارزیابی کنید. ببینید چگونه کسب‌وکار شما برای سازگاری با بحران تغییر خواهد کرد. آیا موقعیت‌های شغلی کنونی را می‌توان به‌صورت مجازی یا دورکاری انجام داد؟ آیا زیرساخت مناسب (مثلا سفارش آنلاین یا ارتباط مجازی با مشتریان) را دارید یا باید شخصی را برای ایجاد آن استخدام کنید؟

به چه چیزی نیاز خواهید داشت؟

در شرایط بحرانی ممکن است برخی از فرآیندهای کسب‌وکار شما تغییر کند. بنابراین در برخی زمینه‌ها باید نیروی جدید اضافه کنید و در برخی دیگر شاید لازم باشد کارکنان موجود را کاهش دهید. به‌عنوان مثال، ممکن است نیاز به افزایش کارکنان حمل‌ونقل، تحویل یا نظافت داشته‌باشد، در حالی‌که کارکنان دفتر یا فروشگاه شما کاهش می‌یابند.

حتی شاید نیاز باشد که برخی از کارکنان خود را از مشاغلی که اکنون منسوخ شده‌اند به‌سمت انجام سفارشات آنلاین، تحویل یا سایر موقعیت‌های مجازی انتقال دهید. یک بحران، برنامه‌های قبلی را تغییر خواهد داد. آنچه هفته گذشته به آن نیاز داشتید، چیزی نیست که اکنون به آن نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش استخدام کارمند چیست؟

در بحران، انتظارات مشتری شما چگونه تغییر خواهد کرد؟
در بحران، انتظارات مشتری شما چگونه تغییر خواهد کرد؟

چه سیستم‌هایی تغییر خواهند کرد؟

در بحران، انتظارات مشتری شما چگونه تغییر خواهد کرد؟ چگونه می‌توانید انتظارات آن‌ها را برآورده کنید و محدودیت‌های ناشی از بحران چه تاثیری بر آن‌ها خواهند داشت؟ ممکن است به کارکنانی نیاز داشته‌باشید که بتوانند در یک محیط مجازی کار کنند. رویکرد استخدام در زمان بحران، باید این نیاز کاری جدید را منعکس کند و این موقعیت‌ها را در اولویت قرار دهد.

چه چیزهایی باید برود؟

هیچ‌چیز مانند یک بحران برای برجسته کردن قوانین غیرضروری که سرعت و کارایی را مختل می‌کنند وجود ندارد. چه قوانینی مانع از پیشرفت شما در طول بحران می‌شوند؟ چه کاری می‌توانید انجام دهید، حتی به‌طور موقت؟ برای سازگاری با محیط جدید، چه بخشی از کسب‌وکار خود را باید کنار بگذارید؟

چه راه‌حل‌هایی برای استخدام در زمان بحران وجود دارد؟
چه راه‌حل‌هایی برای استخدام در زمان بحران وجود دارد؟

چه راه‌حل‌هایی برای استخدام در زمان بحران وجود دارد؟

در روزهای بحرانی، روند استخدام شما باید تغییر کند و با محدودیت‌های این شرایط سخت سازگار شود. در زیر نکاتی را در مورد نحوه استخدام در زمان بحران ارائه می‌دهیم.

تعیین کنید که به‌دنبال چه مجموعه مهارت‌هایی هستید

بدیهی است که شما به افرادی نیاز خواهید داشت که قادر به دورکاری باشند. افرادی که با فناوری لازم برای ادغام سریع در یک تیم آنلاین، آشنا و راحت هستند. شما باید به‌دنبال افرادی باشید که سریع یاد می‌گیرند و در کار با نرم‌افزارهای دورکاری و پلتفرم‌های پیام‌رسانی تجربه کافی دارند. حتی ممکن است لازم باشد رزومه‌های خاصی را در نظر بگیرید. ببینید از بین کارکنان زیر با مهارت‌های مختلف، کدام‌یک بهتر به نیازهای شما پاسخ می‌دهند؟

بیشتر بخوانید: بهترین روش های استخدام؛ راهنمای جامع برای ایجاد یک تیم برنده

بدانید کجا باید به‌دنبال کارکنان جدید بگردید
بدانید کجا باید به‌دنبال کارکنان جدید بگردید

بدانید کجا باید به‌دنبال کارکنان جدید بگردید

برای استخدام در زمان بحران، مطمئن شوید که کاندیداهای واجد شرایط، راه‌های مختلفی برای اطلاع از استخدام‌های جدید شما در دسترس دارند. بخش استخدام را در وبسایت خود به‌روز و آن را در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود برجسته کنید.

همچنین کارکنان خود را تشویق کنید که همین کار را در رسانه‌های اجتماعی‌شان انجام دهند. زیرا نسل جوان جویای کار، به‌طور فزاینده‌ای در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند لینکدین، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب فعال هستند. برای کارمندانی که متقاضیان را معرفی می‌کنند، پاداشی در نظر بگیرید. آن‌ها بهتر از هر کسی می‌دانند که متقاضی، با فرهنگ کسب‌وکار شما مطابقت دارد یا خیر.

برای استخدام در زمان بحران، استعدادهای موجود را در نظر بگیرید

برخی از صنایع در طول بحران، شدیدتر از سایرین ضربه می‌خورند، به این معنی که مجبور می‌شوند تعدادی از کارکنان خود را تعدیل کنند. به‌عنوان مثال، صنعت هتل‌داری در زمان همه‌گیری کرونا مجبور به اخراج تعداد زیادی از کارمندان خود شد. در این شرایط ممکن است مهارت‌های این افراد متناسب با نیازهای کسب‌وکار شما باشد.

آیا یک کارمند میز پذیرش هتل یا یک گارسون رستوران می‌تواند از مهارت‌های خود برای پاسخ به نیازهای شما کمک بگیرد؟ یا شاید شما به مهارت‌های یک فروشنده خرده‌فروشی یا یک مدیر سالن سینما نیاز دارید. ارزش فکر کردن را دارد، زیرا گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

مصاحبه‌ها را به‌صورت آنلاین انجام دهید
مصاحبه‌ها را به‌صورت آنلاین انجام دهید

مصاحبه‌ها را به‌صورت آنلاین انجام دهید

در دنیای امروز، مصاحبه آنلاین یا مجازی، به یک امر عادی تبدیل شده است. بنابراین هیچ‌کس با آن مشکل ندارد. پلتفرم‌های رایگان مختلفی مانند اسکایپ، گوگل میت و… وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها، یکی را که متناسب با نیازهای شماست انتخاب کنید. همچنین ممکن است کاندیدای شایسته‌ای را پیدا کنید که امکان مصاحبه آنلاین نداشته‌باشد، در این‌صورت یک مصاحبه تلفنی با او انجام دهید.

قبل از مصاحبه

هنگامی‌که در مورد پلتفرم مصاحبه آنلاین تصمیم گرفتید، بهتر است آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که اشتراک‌گذاری صفحه و سایر ویژگی‌های ضروری آن به‌خوبی کار می‌کنند. همچنین ممکن است بخواهید این مصاحبه را از پیشخوان آشپزخانه خود انجام دهید، اما باید حرفه‌ای به‌نظربرسید. بنابراین لباس مناسب بپوشید و محلی را انتخاب کنید که نور کافی داشته‌باشد، سیگنال Wifi قوی است و پس‌زمینه شلوغ نیست.

هنگام مصاحبه

مصاحبه برای استخدام در زمان بحران، ممکن است یک تجربه جدید برای کاندیداها باشد، بنابراین کاری کنید که احساس راحتی کنند. بخش مهمی از این فرآیند، حفظ تماس چشمی است. هنگامی‌که پشت لپ‌تاپ خود نشسته‌اید، تماس چشمی با نگاه کردن به صورت کاندیدا روی صفحه نمایش انجام نمی‌شود، بلکه باید به‌طور مستقیم در وب‌کم نگاه کنید.

بیشتر بخوانید: فرق مرخصی استحقاقی و استعلاجی چیست؟ +معرفی راه حل مدیریت مرخصی کارکنان

مطمئن شوید که جلسات را به‌طور موثر برنامه‌ریزی می‌کنید. پس به‌جای این‌که آن‌ها را در روزهای مختلف هفته پخش کنید، بهتر است یک روز خاص را به آن اختصاص دهید. تلفن همراه خود را کنار بگذارید و از کاندیداها هم بخواهید همین کار را انجام دهند.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

در طراحی سوالات مصاحبه دقت کنید. این مهم‌ترین مرحله در فرآیند مصاحبه آنلاین است. زیرا اگر سوالات مناسب نباشند و نتوانید اطلاعات مفیدی از کاندیدا به‌دست آورید، مصاحبه برای هیچ‌یک از طرفین نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

بعد از مصاحبه

پس از انتخاب کاندیدا یا کاندیداهای ایده‌آل، مهم است که فرآیند استخدام آنلاین را ادامه دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام فرم‌های استخدامی را می‌توان به‌صورت آنلاین تکمیل کرد و کاندیداهای منتخب درک کاملی از آن‌ها دارد. اگر قرار است آموزشی داده شود، مطمئن شوید که همه در مورد موضوع، زمان و چگونگی انجام آن مطلع هستند.

سخن پایانی

استخدام در زمان بحران می‌تواند یک کار چالش‌برانگیز باشد، اما فرصتی برای کسب‌وکارهاست تا افراد بااستعدادی را بیابند تا با کمک آن‌ها از مشکلات عبور کنند. شما با انعطاف‌پذیری، خلاقیت و آگاهی، می‌توانید استعدادهای برتر را حتی در بحبوحه بحران، جذب و حفظ کنید. فقط به‌یاد داشته‌باشید که استخدام در زمان‌های بحرانی، نیازمند رویکردی متفاوت نسبت به استخدام در زمان‌های عادی است. بنابراین باید با شرایط سازگار شوید و استراتژی‌های مناسبی داشته‌باشید تا بتوانید قوی‌تر از هر زمان دیگری، از بحران خارج شوید.

سوالات متداول:

استخدام در زمان بحران متوقف می‌شود؟

تصور نکنید که در هنگام بحران، همه استخدام‌ها باید متوقف شوند. در هر بحرانی، صنایعی هستند که برخلاف دیگران، رشد می‌کنند. فروشگاه‌های بزرگ، حمل‌ونقل، خواربارفروشی‌ها، داروخانه‌ها، و سایر صنایعی که کالاهای اساسی تولید می‌کنند، هنوز رونق دارند. در بحران‌ها، فرصتی برای برخی کسب‌و‌کارها به‌وجود می‌آید که خود را با شرایط جدید وفق دهند. این کسب‌وکارها، پتانسیل سازگاری و رشد را دارند.

چه راه‌حل‌هایی برای استخدام در زمان بحران وجود دارد؟

۱. تعیین کنید که به‌دنبال چه مجموعه مهارت‌هایی هستید ۲. بدانید کجا باید به‌دنبال کارکنان جدید بگردید ۳. برای استخدام در زمان بحران، استعدادهای موجود را در نظر بگیرید ۴. مصاحبه‌ها را به‌صورت آنلاین انجام دهید

منابع: + +