مدیریت پروژه چه در سطح خرد و چه در سطح کلان، یکی از پرچالش‌ترین فعالیت‌های ممکن است که نیاز به زمان، انرژی، هزینه و توانایی بسیار بالا در کنترل و  نظارت هم‌زمان بر کلیه مراحل اجرای کار دارد. استفاده از اپلیکیشن مدیریت پروژه یکی از انتخاب‌های اصلی مدیران برای ساده‌سازی این فرآیند به شمار می‌رود. استفاده از این نرم‌افزار نه‌تنها به پیشبرد هرچه بهتر و سریع‌تر اهداف پروژه کمک می‌کند، بلکه موجب ذخیره زمان، انرژی و هزینه خواهد شد. لزوم استفاده از این برنامه‌ها زمانی مشخص می‌شود که پروژه‌هایی بزرگ و تیمی در دستور کار قرار می‌گیرند. در این‌جا استفاده از یک برنامه استاندارد به مدیران ارشد کمک می‌کند تا پتانسیل یک همکاری عالی و کارآمد را پیدا کنند و از آن برای پیشبرد اهداف نهایی پروژه بهره ببرند. برای آشنایی بیشتر با انواع اپلیکیشن‌های مدیریت، ادامه مطب را دنبال کنید.

معیارهای استاندارد برای یک اپلیکیشن مدیریت پروژه

انعطاف‌پذیری یکی از معیارهای مهم برای انتخاب یک نرم‌افزار مدیریت پروژه است که همکاری، اشتراک‌گذاری برنامه‌ها، اضافه کردن اعضای تیم، کنترل مجوزهای کاربران و ادغام با سایر سیستم‌ها را سریع و آسان انجام دهد. مدیران به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستند چرا که باید چندین تیم را در انواع پروژه‌ها و سبک‌های سازمانی مدیریت کنند. به همین دلیل، نرم‌افزار باید به گونه‌ای انتخاب شود که از سبک و روش‌های مدیریت پروژه پشتیبانی لازم را به عمل آورد.

معیارهای استاندارد برای یک اپلیکیشن مدیریت پروژه
معیارهای استاندارد برای یک اپلیکیشن مدیریت پروژه

Trello یکی از بهترین اپلیکیشن‌های رایگان مدیریت پروژه است که به فرد اجازه می‌دهد پروژه‌های خود را به بهترین شکل سازمان‌دهی کند و از آن در جهت پیشبرد اهداف برنامه بهره ببرد. این نرم‌افزار هم به فریلنسرها و هم تیم‌های کاری کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش ببرند و این کار با ایجاد یک برد جدید یا انتخاب یک الگوی آماده شروع می‌شود.

این الگوها در شاخه‌های مختلفی اعم از بازاریابی، فروش، طراحی، مدیریتی و … قابلیت استفاده دارند. هرچند Trello یک خدمت رایگان محسوب می‌شود اما، به افراد این امکان را می‌دهد تا وظایفی نامحدود را در تقویم خود قرار دهند و حتی به آن‌ها گزینه‌های رای‌گیری اضافه کنند. وظایف انجام شده، خودبه‌خود حذف می‌شوند و اقدامات مورد نیاز جدید جایگزین می‌شوند.

Asana یکی دیگر از گزینه‌های نرم‌افزار مدیریتی است که به افراد کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را به بخش‌های فرعی تقسیم کنند و میزان پیشرفت در هر بخش را به صورت جداگانه تحت‌نظر داشته‌باشند. در کنار استفاده از مزایای نرم‌افزارهای رایگان، توجه به این نکته ضروری است که برخی از این برنامه تا رسیدن به هدف نهایی پروژه رایگان نخواهند ماند و برای ارتقای آن‌ها نیاز به پرداخت هزینه خواهدبود.

بیشتر بخوانید: تأثیر استفاده از دستگاه حضور و غیاب در کاهش هزینه‌ها و مدیریت منابع انسانی

بهترین اپلیکیشن مدیریت پروژه در زمینه‌های مختلف
بهترین اپلیکیشن مدیریت پروژه در زمینه‌های مختلف

بهترین اپلیکیشن مدیریت پروژه در زمینه‌های مختلف

مدیریت یک پروژه، صرف‌نظر از زمینه و سازوکار آن، بسیار پیچیده و چالش‌برانگیز است. در ابتدای امر لازم خواهد بود که شخص مدیر، بهترین و کارآمدترین کارمندان را شناسایی و استخدام کند و در مرحله بعد تمام سعی و تلاش خود را برای برقراری یک ارتباط موثر با آن‌ها به کارگیرد. چالش دیگر، کنترل و نظارت بر منابع موجود است.

به گونه‌ای که هم اهداف پروژه تحقق یابد و هم از برون‌رفت و مصرف بی‌رویه منابع مختلف اعم از زمان، انرژی و پول جلوگیری شود. برای این منظور، نظارتی تمام و کمال بر تجهیزات و بودجه مورد نیاز خواهدبود که با معیارهای تعیین شده تطابق داشته‌باشد و آن‎‌ها را دنبال کند. تمامی این فعالیت‌ها و برنامه‌ها شامل حجم زیادی از اطلاعات است که نیاز به پردازش و انتقال به سایر ذینفعان و فعالان پروژه دارد.

به همین دلیل، استفاده از اپلیکیشن‌های مدیریت پروژه یکی از بهترین و موثرترین انتخاب‌ها برای انجام هرچه‌ بهتر و سریع‌تر تمام وظایف مدیریتی خواهدبود. بهره بردن از این نرم‌افزارها، کارهای مدیریتی را ساده می‌سازد، پتانسیل و توانایی مدیر را افزایش و حجم و فشار کار را کاهش می‌دهد. در ادامه به بررسی برخی از این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مدیریتی خواهیم‌پرداخت.

When I work

استفاده از این نرم‌افزار به افراد کمک می‌کند تا مدیریت کارمندان، مشخص سازی شیف‌های بخش‌های مختلف و ترکیب ویژگی‌ها و الگوی مناسب را به کمک ارتباط و پیام‌رسانی‌های داخلی، به سادگی هرچه بیشتر انجام دهند. توانایی تنظیم شیفت به مدیران پروژه کمک می‌کند تا شیفت‌های هر بخش را با توجه به نیاز پروژه یا ترجیح کارمندان برنامه‌ریزی کنند و کارمندان هم در مقابل، می‌توانند از طریق سیستم شیفت خود را تغییر دهند یا درخواست مرخصی خود را ثبت کنند.

از طریق GPS تعبیه‌شده در این برنامه، مدیران قادر خواهندبود موقعیت مکانی کارمندان خود را در هر لحظه زیرنظر داشته‌باشند و از طریق سیستم یکپارچه‌سازی، کنترل هزینه‌ها و حقوق کارمندان را سازمان‌دهی کنند. در تمام طول مسیر پروژه، امکان ارتباط اعضای تیم با یکدیگر از طریق یک سیستم اختصاصی و محافظت‌شده بر اساس حفظ حریم خصوصی اشخاص امکان‌پذیر است و مدیر و کارمندان می‌توانند از طریق ارسال پیام با یکدیگر گفتگو و تبادل‌نظر کنند. این اپلیکیشن قابل ردیابی بر روی تمامی سیستم عامل‌ها و تلفن همراه از طریق انواع مرورگرها است و برای استفاده تمامی ذینفعان در هر مرتبه شغلی مناسب خواهد بود.

Ineosyte

نرم‌افزار Ineosyte برای مدیران پروژه بستری را فراهم می‌سازد تا پیشرفت‌های صورت‌گرفته در روند پروژه را ثبت کنند. این اطلاعات ثبت‌شده از طریق تنظیمات خاصی در اختیار افراد موردنظر قرار می‌گیرد. عکس‌های مربوط به پیشرفت پروژه می‌تواند به گزارش‌های ارائه‌شده توسط این اپلیکیشن پیوند شود و به سمع و نظر سایر ذینفعان هم برسد.

Lets build

Lets build یک اپلیکیشن مدیریت پروژه است که به مدیر کمک می‌کند تا پیشرفت فرآیند را ثبت و ردیابی کند و آن‌ها را به اشتراک بگذارد. این اطلاعات شامل میزان کیفیت، ایمنی، سلامت و همچنین گزارش طرح وظایف خواهدبود. این نرم‌افزار به افرادی که بسیار پرمشغله هستند و حجم وظایف تکراری موجود در لیست‌آن‌ها زیاد است کمک می‌کند تا این وظایف را به صورت سیستماتیک و بسیار سریع‌تر از حالت عادی انجام دهند و بر تمامی مراحل کار نظارت کامل داشته‌باشند.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از داده های حضور و غیاب در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با سیاست‌های شرکتی

 یک اپلیکیشن مدیریت پروژه است که به مدیر کمک می‌کند تا پیشرفت فرآیند را ثبت و ردیابی کند
یک اپلیکیشن مدیریت پروژه است که به مدیر کمک می‌کند تا پیشرفت فرآیند را ثبت و ردیابی کند

Dewalt mobile pro

نرم‌افزار Dewalt mobile pro برای مدیریت پروژه‌های ساخت‌وساز بسیار کارآمد و مفید خواهدبود. ماشین‌حساب ارائه شده در این برنامه، استاندارد است و برای انواع تبدیل‌های ریاضی، نجاری، برق و امور مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Smart sheet

این صفحه هوشمند، یکی دیگر از انواع اپلیکیشن مدیریت به شمار می‌رود که به مدیران کمک می‌کند تا یک نمای کلی و دقیق از پروژه خود ارائه دهند. نرم‌افزار Smart sheet برای صنایع مختلف قابل استفاده است اما بیشترین کاربرد آن در پروژه‌های ساخت‌وساز خواهدبود. تمامی ذینفعان پروژه اعم از مدیر، تیم‌های اداری، پیمانکاران فرعی و اصلی از طریق این برنامه به یکدیگر متصل می‌شوند و با هم در ارتباط هستند.

تمامی برنامه‌ریزی‌های لازم قبل از اجرای کار، مانند برنامه‌ریزی‌های مربوط به بخش ایمنی، عملیات میدانی و مدیریت منابع در این اپلیکیشن تعبیه شده‌است. این برنامه یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای تیم‌های ساخت‌وساز است چرا که امکان ردیابی تمامی مراحل یک پروژه ساختمانی را به طور کامل فراهم می‌آورد.

Magic plan

نرم‌افزار Magic plan امکانی را ایجاد می‌کند تا پلان‌های دو یا سه بعدی از پروژه در بین ذینفعان آن به اشتراک گذاشته‌شود. همچنین تمامی طرح‌ها، یادداشت‌ها و عکس‌های ۳۶۰ درجه از مراحل ساخت‌وساز پروژه در قالب گزارش، قابل ارائه خواهدبود. ارائه این اطلاعات به مشتریان و به صورت فایل‌های pdf می‌تواند به آن‌ها برای انجام معامله و بستن قرارداد کمک کند. در این اپلیکیشن اطلاعات کاملی از پروژه ذخیره می‌شود تا در صورت بروز اختلاف با مشتری، امکان ردیابی وجود داشته‌باشد.

Safety meeting app

رعایت نکات مربوط به ایمنی در مسیر پروژه، یکی از وظایف و دغدغه‌های اصلی مدیران خواهدبود. هرچه تیم‌های اجرایی و پروژه‌ها بزرگ‌تر شوند، نظارت و کنترل بر سطح ایمنی در آن‌ها دشوارتر می‌شود. نرم‌افزار جلسه ایمنی، نوعی اپلیکیشن مدیریت پروژه است که به منظور تعریف و کنترل ایمنی پروژه‌ها طراحی شده‌است.

از طریق برنامه Safety meeting app می‌توان با اعضای تیم در مورد نکات ایمنی و خطرات موجود در محیط کار صحبت کرد و اقدامات مورد نیاز برای بهبود کمیت و کیفیت ایمنی در محیط‌های کاری را مورد بررسی قرار داد. این نرم‌افزار امکان تهیه چک‌لیستی از موارد مربوط به ایمنی را فراهم می‌سازد تا در اختیار کارمندان بخش اجرایی قرار گیرد. این چک‌لیست‌ها شامل تمامی مراحل پیشبرد پروژه خواهد بود.

رعایت نکات مربوط به ایمنی در مسیر پروژه، یکی از وظایف و دغدغه‌های اصلی مدیران خواهدبود
رعایت نکات مربوط به ایمنی در مسیر پروژه، یکی از وظایف و دغدغه‌های اصلی مدیران خواهدبود

Field wire

نرم‌افزار Field wire برای پروژه‎‌هایی کاربرد دارد که بر نقشه و اجرای دقیق آن تمرکز دارند. مدیر پروژه از طریق این برنامه می‌تواند نقشه‌های ویرایش‌شده را از طریق تلفن همراه خود به اشتراک بگذارد. سایر اعضای تیم هم قادر خواهند بود تغییرات لازم را بر روی نقشه اعمال کنند و عکس‌هایی از پیشرفت پروژه به نقشه ارسالی پیوند سازند.

ارائه ویژگی‌های مدیریت وظیفه و برنامه‌ریزی برای کارهای سخت‌وساز و مسائلی که مستلزم توجه بیشتر هستند، یکی دیگر از کاربردهای اساسی این برنامه به شمار می‌رود.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

Procore

اپلیکیشن Procore برای شرکت‌های پیمانکاری که پروژه‌های بزرگ در دست دارند بسیار کمک‌کننده است و امکان اتصال نهادهای درگیر در پروژه را اعم از پیمانکاران عمومی و تخصصی، معماران، مهندسان و مدیر پروژه را فراهم می‌سازد. همچنین به مدیریت هرچه‌بهتر نیروی کار و امورمالی کمک خواهد کرد. از طریق این نرم‌افزار تمامی پیشنهادها، برآوردها، نیروی کار، کیفیت و ایمنی به صورت ترکیبی و همزمان مدیریت خواهندشد.

بیشتر بخوانید: کامل ترین تجهیزات حضور و غیاب

استفاده از این خدمات میزان فشار و حجم کاری مدیران را کاهش می‌دهد و به بهره‌وری و کیفیت بیشتر اقدامات آن‌ها کمک فراوانی خواهدکرد.
استفاده از این خدمات میزان فشار و حجم کاری مدیران را کاهش می‌دهد و به بهره‌وری و کیفیت بیشتر اقدامات آن‌ها کمک فراوانی خواهدکرد.

سخن آخر این‌که، انواع نرم‌افزار و اپلیکیشن مدیریت پروژه به افراد کمک می‌کند تا تمامی فرآیند‌های لازم برای پیشبرد اهداف، برنامه‌ریزی‌های کاری و تعیین مسئولیت‌های سایر اعضای تیم را به خوبی انجام دهند و نظارت و کنترل بر کلیه مراحل اجرایی با دقت و کیفیت بیشتری صورت پذیرد. استفاده از این خدمات میزان فشار و حجم کاری مدیران را کاهش می‌دهد و به بهره‌وری و کیفیت بیشتر اقدامات آن‌ها کمک فراوانی خواهدکرد. امیدواریم مطالب ارائه شده در این‌جا برای یک انتخاب درست و آگانه به شما یاری رساند.

سوالات متداول:

معیارهای استاندارد برای یک اپلیکیشن مدیریت پروژه چیست؟

انعطاف‌پذیری یکی از معیارهای مهم برای انتخاب یک نرم‌افزار مدیریت پروژه است که همکاری، اشتراک‌گذاری برنامه‌ها، اضافه کردن اعضای تیم، کنترل مجوزهای کاربران و ادغام با سایر سیستم‌ها را سریع و آسان انجام دهد. مدیران به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستند چرا که باید چندین تیم را در انواع پروژه‌ها و سبک‌های سازمانی مدیریت کنند. به همین دلیل، نرم‌افزار باید به گونه‌ای انتخاب شود که از سبک و روش‌های مدیریت پروژه پشتیبانی لازم را به عمل آورد.

بهترین اپلیکیشن مدیریت پروژه در زمینه‌های مختلف چیست؟

۱. When I work
۲. Ineosyte
۳. Lets build
۴. Dewalt mobile pro
۵. Smart sheet
۶. Magic plan
۷. Safety meeting app
۸. Field wire
۹. Procore
۱۰. Drone deploy

منابع: + + +