هر کسب و کار موفق، اهداف واضحی را برای دستیابی، مشخص و بیان می‌کند. بااین‌حال، در دنیای کسب و کارهای کوچک، بسیاری از مشاغل فاقد هدف متمرکز هستند و پاسخ متداول صاحبان مشاغل کوچک در مورد برنامه‌های آینده، معمولا محدود به تلاش بیشتر است. اما چه یک شرکت با ۵۰ کارمند داشته‌باشید و یا یک امپراتوری متشکل از چندین شرکت باشید، موفقیت کسب و کار شما به تواناییتان در دقت مدیریت اهداف بستگی دارد. در دروس مدیریتی هدفگذاری را با کد SMART که مخفف ۵ عنصر شامل اهداف خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان است، طرح‌ریزی می‌کنند. این ابزار ساده توسط کسب و کارها برای فراتر رفتن از قلمرو هدف‌گذاری به یک برنامه عملی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با راهبردهای مدیریت هوشمند کسب و کار و افزایش بهره‌وری با کمک این ابزار آشنا کنیم. با ما بمانید.

مدیریت هوشمند کسب و کار به چه معنی است؟

مدیریت هوشمند کسب و کار به استفاده از فناوری‌های نوآورانه، تصمیم‌گیری مبتنی بر داده و فرآیندهای کارآمد برای ساده‌سازی عملیات، به حداکثر رساندن کارایی و هدایت رشد کسب‌ و کار اشاره دارد. این سبک مدیریت شامل استفاده از آخرین ابزارها و تکنیک‌ها برای بهینه سازی عملکرد کسب و کار، بهبود رضایت مشتری و پیشی گرفتن از رقبا است.

مدیریت کسب و کار هوشمند همچنین شامل تمرکز بر همکاری، ارتباطات و کار تیمی است تا اطمینان حاصل شود که همه ذینفعان در راستای اهداف مشترک کار می‌کنند. در نهایت، در این نوع مدیریت استفاده از بهترین منابع موجود برای دستیابی به موفقیت و رشد پایدار در محیط تجاری پرشتاب امروزی ضروری است.

ویژگی‌های مدیریت هوشمند کسب و کار
ویژگی‌های مدیریت هوشمند کسب و کار

ویژگی‌های مدیریت هوشمند کسب و کار

در مدیریت هوشمند کسب و کار اهداف بزرگ به خوبی تعریف شده و متمرکز هستند. تمرکز یک نیروی قدرتمند ایجاد می‌کند: قدرت هدف. لحظه‌ای که روی یک هدف تمرکز می‌کنید، هدف شما به آهنربایی تبدیل می‌شود و شما و منابعتان را به سمت آن می‌کشاند. هر چه انرژی‌های شما متمرکزتر باشد، قدرت بیشتری خواهید داشت.

ویژگی دیگر مدیریت هوشمند کسب و کار، قابل اندازه‌گیری بودن اهداف است. یک هدف غیرقابل اندازه‌گیری مانند یک مسابقه ورزشی بدون تابلو یا فوتبال بدون دروازه‌بان است. اعداد بخش مهمی از تجارت هستند. اعداد مشخصی را در دورنمای اهداف خود قرار دهید تا بدانید آیا در مسیر درست قرار دارید یا خیر. داشتن یک تخته سیاه در دفترتان می‌تواند به یک یادآوری روزانه تبدیل شود تا خود و کارمندانتان را روی نتایج هدفمندی که می‌خواهید به دست آورید، متمرکز کنید.

اغلب اوقات، کسب و کارهای کوچک می‌توانند اهدافی فراتر از دسترس تعیین کنند. هیچ‌کس تا به حال یک تجارت پرسود یک شبه ایجاد نکرده است. سرمایه‌گذاران خطرپذیر طرح‌های تجاری بی‌شماری دارند. رویاهای بزرگ داشته‌باشید و ستاره‌ها را هدف بگیرید، اما یک پای خود را محکم روی سطح واقعیت نگه دارید.

اهداف قابل دستیابی بر اساس شرایط فعلی و واقعیت‌های فضای کسب و کار طراحی می‌شوند. ممکن است بخواهید بهترین سال مالی را داشته‌باشید یا درآمد خود را تا ۵۰ درصد افزایش دهید، اما اگر رکودی در راه است و سه رقیب جدید به بازار اضافه شده‌اند، اهداف شما با واقعیت‌های بازار مرتبط نیستند.

اهداف و مقاصد کسب و کار زمانی که هیچ چارچوب زمانی مرتبط با فرآیند هدف ‌ذاری وجود ندارد، محقق نمی‌شوند. خواه هدف کسب و کار شما افزایش ۲۰ درصدی درآمد یا یافتن ۵ مشتری جدید باشد، درهرحال باید یک چارچوب زمانی برای رسیدن به هدف خود انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: آنچه باید در مورد کارمندان پرمشغله بدانید!

هنگامی که اهداف کسب و کار شما هوشمند شد، هر هدف را به مجموعه‌ای خاص از وظایف و فعالیت‌ها تقسیم کنید تا به اهداف خود برسید. مهم است که به‌طور دوره‌ای اهداف خود را مرور کنید و در صورت لزوم تنظیمات جدیدی انجام دهید. تعیین هدف برای کسب و کار یک ابزار ضروری برای موفقیت است.  چندین ویژگی کلیدی مدیریت هوشمند کسب و کار، عبارتند از:

بیشتر بخوانید: معرفی اپلیکیشن مدیریت پروژه و انواع آن

چگونه با مدیریت هوشمند به کسب و کارمان رونق بدهیم؟
چگونه با مدیریت هوشمند به کسب و کارمان رونق بدهیم؟

چگونه با مدیریت هوشمند به کسب و کارمان رونق بدهیم؟

ایجاد یک کسب و کار موفق و هوشمند می‌تواند چالش برانگیز باشد. خواسته‌ها، ضرب الاجل‌ها و مسیرهای زیادی وجود دارد که می‌تواند یک کسب و کار را تا مرز انقراض بکشاند اما راهکارهای زیر می‌تواند به بهبود کسب و کار شما کمک کند:

کسب و کارهای هوشمند موفق راه حلی برای نیازهای فوری کاربر ارائه می‌دهند. قبل از شروع یک کسب و کار مطمئن شوید که بازار هدف به اندازه کافی نیاز به حمایت از اهداف درآمد و سود کسب و کار دارد. توصیه می‌کنیم ابتدا یک تحلیل بازار انجام دهید و یک طرح تجاری بنویسید. سپس سعی کنید نیازها را در سریع‌ترین زمان ممکن بدون سرمایه‌گذاری قابل توجه تعیین کنید.

جبران خسارت و پرداخت عادلانه برای یک محصول یا خدمات یکی از اولین قدم‌ها برای تبدیل شدن به یک کسب و کار هوشمند موفق است. یک استراتژی قیمت‌گذاری این است که همیشه پایین‌ترین قیمت از آن شما باشد. استراتژی دیگر این است که با توجیه ارزش‌های اضافی که محصول یا خدمات رقبا ندارد، همیشه بالاترین قیمت را داشته‌باشید. در هر صورت، هر کسب و کاری به یک استراتژی جبران خسارت برای محصول یا خدمات خود نیاز دارد. قبل از اینکه بتوانید تشخیص دهید چه رویکرد قیمت گذاری مناسب است، پیشنهادات رقبای را که قبلاً در بازار نفوذ کرده‌اند، تجزیه و تحلیل کنید.

توسعه و حفظ مالی برای موفقیت بلندمدت مدیریت هوشمند کسب و کار بسیار مهم است. با داشتن بودجه و پاسخگویی در مورد مخارج، امور مالی را تحت کنترل داشته‌باشید. مدیریت مالی مهم است زیرا در نهایت موفقیت یا شکست یک سازمان را تعیین می‌کند. شرکت‌های هوشمند موفق سیاست‌های مالی مناسبی دارند.

ایجاد جریان‌های درآمد قابل پیش‌بینی به کسب‌ و کار این امکان را می‌دهد تا به آرامی اجرا شود، به‌طور مؤثر عمل کند و بر اساس آن برنامه‌ریزی ارائه دهد. خروج نقدینگی به همان اندازه برای مشاغل مهم است که ورود آن! درک ماهیت چرخه‌ای جریان‌های نقدی ورودی و خروجی به یک تجارت هوشمند شفافیت می‌بخشد. بررسی بودجه به‌صورت ماهانه یا هفتگی امکان پیش‌بینی جریان نقدی در کسب و کار را فراهم می‌کند.

به حداکثر رساندن افق دید از طریق کانال‌های مناسب بخشی از یک استراتژی بازاریابی اصولی است. بااین‌حال، قبل از این‌که بازاریابی بتواند موثر باشد، لازم است بازار هدف و نیازهای آن را شناسایی کنید. سپس، یک پیشنهاد ارزشی ایجاد کنید که نیازها را با ارائه محصول یا خدمات واضح برطرف کند. در نهایت آزمون و خطا کنید. دقت داشته‌باشید که هیچ روش مدیریتی که در همه صنایع و مشاغل موفق باشد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: مدیریت منابع انسانی؛ بررسی راهبردهای موثر برای بهره‌وری بیشتر

روش‌های افزایش بهره‌وری با کمک مدیریت هوشمند کسب و کار
روش‌های افزایش بهره‌وری با کمک مدیریت هوشمند کسب و کار

روش‌های افزایش بهره‌وری با کمک مدیریت هوشمند کسب و کار

به‌نظر می‌رسد که اصطلاح «مدیریت هوشمند کسب و کار» وارونه شده است. کارمندان معمولا خواهان تعادل بین کار و زندگی، انعطاف در برنامه کاری و کنترل بیشتر بر زندگی خود هستند. ازسوی‌دیگر، مشتریان نیز در انتظار تغییر و بهبود کسب و کار شما به سر می‌برند. هر دوی این موارد، فشارهایی هستند که منجر به گفتگوی فزاینده در مورد مدیریت هوشمند کسب و کار شده است. مدیریت هوشمند نحوه تعامل کسب و کار شما با کارکنان و مشتریان را تغییر می‌دهد.

با تحول در مواجهه با مشتری، می‌توانید از فناوری‌های نو برای تغییر نحوه تعامل مشتریان با کسب و کارتان استفاده کنید. سفارش آنلاین، مشاوره آنلاین، خدمات درخواستی، مدیریت سفارشات، سفارشی‌سازی، درخواست‌های قرار ملاقات، پرداخت، مدیریت حساب، مدیریت موجودی، پشتیبانی مشتری و بسیاری از موارد دیگر راهکارهای ساده دیجیتال دارند.

در سرتاسر جهان از همین نوع فناوری برای تغییر نحوه ارتباط و کار کارکنان و نحوه انجام فعالیت‌های مدیریتی مختلف (مانند زمان‌بندی) نیز استفاده می‌شود که شامل برنامه‌های زمان‌بندی، مدیریت منابع انسانی، ارتباطات، ذخیره‌سازی اسناد، مدیریت انطباق و موارد دیگر است.

استفاده حداکثری از ابزارهای تکنولوژیک و راه‌کارهای فناورانه

ابزارهای دیجیتالی در دسترس، به‌طور موثر جایگزین روش‌های دستی یا زائد کسب‌وکارهایی هستند که در گذشته استفاده می‌شدند و باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شوند. دقت داشته‌باشید که قرار نیست مسیر فعلی شما تغییر کند اما زندگی و تجارت به سمت تحول دیجیتال عمومی در حال حرکت است.

همه زمینه‌های زندگی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ما به عقب بر نمی‌گردیم. رقابت در چنین دنیایی کاملا واقعی است. شرکت‌هایی که تحولات هوشمند ایجاد کرده‌اند، در حال به دست آوردن مزایای متعدد رقابتی هستند. سطح توقعات مشتریان نیز همزمان با رشد فناوری‌ها و هوشمند شدن کسب و کارها درحال پیشرفت است.

در چنین شرایطی مدیریت هوشمند کسب و کار بهتر می‌تواند در مواقعی که  اختلال در سیستم ایجاد می‌شود، با آن سازگار شود. هنگامی که چیزهایی خارج از کنترل شما بر کسب و کارتان تأثیر می‌گذارد، با مدیریت هوشمند می‌توانید نحوه انجام تجارت خود را با درد بسیار کمتری تغییر دهید. همچنین، تحولات هوشمند منجر به استفاده بهتر از داده‌ها می‌شود و به شما کمک می‌کند پیش‌بینی کنید و تصمیم بگیرید.

دنبال دلیل نگردید! برای مدیریت باید از تجربیات دیگران بهره ببرید.

در هرحال، دلایل محکمی برای مدیریت هوشمند کسب و کار وجود دارد، اما غوطه‌ور شدن در این فرآیند بدون تفکر دقیق می‌تواند به سادگی منجر به کاهش بودجه برای ابزارها و سیستم‌هایی شود که مناسب سازمان شما نیستند. بنابراین، چگونه می‌توانید تجارت خود را به روشی هوشمندانه متحول کنید؟

با اصول کسب و کار خود شروع کنید و ابتدا روی تغییر فعالیت‌های اساسی متمرکز شوید. وقتی ادغام کامل شد و کارمندان و مشتریان شما تغییرات را پذیرفتند، می‌توانید تصمیمات بهتری در مورد سایر تغییرات بگیرید. بنابراین:

تحلیل داده‌ را جدی بگیرید

داده‌های خود را جمع‌آوری کنید. داده‌های منابع انسانی،  تقاضای مشتری و داده‌های فروش مهم هستند. داده‌ها یکی از محصولات جانبی کسب‌ و کار شما به‌شمار می‌روند که ممکن است زیاد به آن‌ها فکر نکرده باشید. اما این داده‌ها معدن طلای شما هستند و این چیزی است که می‌توانید از آن برای پیش‌بینی این‌که کسب و کار شما به کجا می‌رود و چگونه به آن نقطه می‌رسد، استفاده ‌کنید.

تحولاتی که که با تجمیع داده‌ها شروع نمی‌شود، در آینده محکوم به عقب‌نشینی و شکست است. اما امیدوارید چه پیشرفت‌هایی از تحول هوشمند عاید شما شود؟ مدیریت مالی بهتر؟ افزایش مشتری؟ مدیریت نیروی انسانی بهتر؟ پاسخ شما نشان می‌دهد که چه نوع داده‌هایی را باید جمع‌آوری کنید.

آیا بخش‌های سازمان شما به‌طور مرتب داده‌های مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کنند؟ آیا فرآیند یا روشی برای ارائه آن به‌عنوان گزارش دارند؟ آیا راهی برای دسترسی آسان به داده‌ها دارید یا داده‌هایتان در صفحات گسترده‌ای که مطمئن نیستید چگونه از آن‌ها استفاده کنید، دفن شده است؟ از هم اکنون سیستم تجمیع داده‌ها را شروع کنید، حتی اگر به این معنی باشد که تیم خود را به جمع‌آوری دستی عادت دهید.

در مقابل تغییر مقاومت نکنید.

اگر تعداد انگشت شماری از سیستم‌های هوشمند پیشرفته را معرفی و آن‌ها را در تیمی که هنوز از یک سیستم دستی استفاده می‌کنند، اجرا کنید، شکست واقعی را تجربه خواهید کرد. مدیریت هوشمند کسب و کار، نوعی تغییر است و مهم نیست چه زمانی و چگونه اتفاق می‌افتد. تغییر سخت است، بنابراین با شروع تحولات فرهنگی آن تغییر را کمی آسان‌تر کنید. راه‌هایی برای تطبیق روش‌های فعلی با رویکردهای هوشمند بیابید و حتی از سیستم پاداش‌ها برای تشویق به پذیرش آن استفاده کنید.

به‌عنوان مثال، به‌جای تابلوی اعلانات شرکت، یک سیستم چت آنلاین ایجاد کنید که از هر کجا و در هر زمان قابل دسترسی باشد. راه‌هایی برای کاهش اتکای خود به کاغذ بیابید و با کاهش فایل‌ها و کپی‌های مورد نیاز، کارمندان خود را تشویق کنید که از فضاهای آنلاین استفاده کنند. مدیریت هوشمند کسب و کار یک فرهنگ است؛ فرهنگی که در زمان و مکان قفل نشده و در آن مرزهای کمتری وجود داشته‌باشد اما قبل از کاربردی شدن آن باید بستر مناسب برای فرهنگ‌سازی ایجاد شود.

از دید کارفرما، نیروی کار منعطف نیرویی است که بر اساس نیاز کسب و کار قابل دسترسی باشد. استفاده از کارمندان فصلی، ترکیبی از کارمندان تمام وقت و پاره وقت یا انعطاف پذیری در نحوه تنظیم برنامه کاری از این جمله است.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

انعطاف پذیر باشید

در مدیریت هوشمند کسب و کار شما می‌توانید از کارمندانی با مجموعه مهارت‌های ارزشمند و خاص فقط برای چند ساعت استفاده کنید. به این ترتیب، خدمات‌دهی به مشتریان بهبود می‌یابد چون در صورت لزوم کارمند کافی و در دسترس دارید و نیاز به پرداخت حقوق و دستمزد اضافی نیز نخواهید داشت.

برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر باعث خوشحالی کارکنان نیز می‌شود چون به آن‌ها امکان کنترل بر زندگی خود را می‌دهد و باعث می‌شود تعادل بهتری بین کار و زندگی شخصی پیدا کنند. زمان‌بندی انعطاف‌پذیر مستلزم وجود خطوط ارتباطی باز بین کارگران و کسانی است که برنامه‌ریزی را انجام می‌دهند و این نوع ارتباط، نکات مثبت زیادی را بین کارکنان و مدیریت به ارمغان می‌آورد.

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۱ بازی مفید برای تیم سازی مجازی

مدیریت هوشمند و دیجیتال
مدیریت هوشمند و دیجیتال

سخن پایانی

در این مقاله درباره مدیریت هوشمند کسب و کار، ویژگی‌های آن و روش‌های افزایش بهره‌وری و رونق بخشیدن به کسب و کار با کمک ابزارهای هوشمند را مورد بررسی قرار دادیم. سیستم‌های هوشمند جهان گستر از بهترین، دقیق‌ترین و باکیفیت‌ترین سیستم‌های مدیریتی برای کمک به پیشرفت و رشد کسب و کارهای کوچک و بزرگ هستند. شما چه تجربیاتی در زمینه مدیریت هوشمند و دیجیتال دارید؟ با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول:

مدیریت هوشمند کسب و کار به چه معنی است؟

به استفاده از فناوری‌های نوآورانه، تصمیم‌گیری مبتنی بر داده و فرآیندهای کارآمد برای ساده‌سازی عملیات، به حداکثر رساندن کارایی و هدایت رشد کسب‌ و کار اشاره دارد. این سبک مدیریت شامل استفاده از آخرین ابزارها و تکنیک‌ها برای بهینه سازی عملکرد کسب و کار، بهبود رضایت مشتری و پیشی گرفتن از رقبا است.

چگونه با مدیریت هوشمند به کسب و کارمان رونق بدهیم؟

۱. کسب و کارهای هوشمند موفق راه حلی برای نیازهای فوری کاربر ارائه می‌دهند. ۲. جبران خسارت و پرداخت عادلانه برای یک محصول یا خدمات یکی از اولین قدم‌ها برای تبدیل شدن به یک کسب و کار هوشمند موفق است. ۳. توسعه و حفظ مالی برای موفقیت بلندمدت مدیریت هوشمند کسب و کار بسیار مهم است. ۴. به حداکثر رساندن افق دید از طریق کانال‌های مناسب بخشی از یک استراتژی بازاریابی اصولی است.

منابع: + + +