به‌دلیل پیشرفت شگفت‌انگیز فناوری در دنیای امروزی، کسب‌وکارهای نوین هم روش‌های کارشان را تغییر داده‌اند. برخی از شرکت‌ها پس شیوع ویروس کرونا، برای حل چالش‌های به‌وجودآمده، دورکاری را انتخاب کرده‌اند. همچنین بسیاری از کارکنان نگران سلامتی خود و خانواده هستند و به‌همین دلیل علاقه‌ای به حضور در محل کار ندارند. بنابراین، مدیران طرز فکر خودشان را تغییر داده‌اند و از استعداد نیروهای دورکار بهره می‌برند. فناوری‌های به‌روز مانند اینترنت، تهدیدهای دورکاری را به فرصت‌های جالبی تبدیل کرده‌اند. در این مقاله مزایای دورکاری برای شرکت ها و کارکنان را توضیح خواهیم داد تا با آگاهی از آن‌ها کسب‌وکار خودتان را ارتقا دهید.

چرا انجام دورکاری نسبت‌به قبل افزایش یافته است؟

افراد شاغل، دورکاری را به دلایل متفاوتی انتخاب می‌کنند. بعضی از آن‌ها چند شغل دارند و برخی دیگر دانشجو هستند. امروزه، برخی افراد به‌علت شیوع بیماری‌های واگیردار مانند کرونا برای انجام وظایف شغلی‌شان به محل کار نمی‌روند و پروژه‌ها را از راه دور مدیریت می‌کنند. به‌همین علت میزان دورکاری برای کارکنان و شرکت‌ها نسبت‌به دوران گذشته بیشتر شده است.

مزایای دورکاری برای شرکت‌ها و پرسنل دورکار چیست؟ - 1
دورکاری، علاوه‌بر سازمان‌ها، برای کارکنان هم مزایای زیادی دارد.

مزایای دورکاری برای شرکت ها و کارکنان چیست؟

دورکاری به سازمان‌ها کمک می‌کند تا برای اجرای پروژه‌های کوتاه‌مدت، نیروی پاره‌وقت استخدام کنند. به‌عبارتی مدیران می‌توانند کارهای جزئی را با استفاده از اینترنت و با کمک نیروهای پاره‌وقت پیش ببرند. به‌طوری‌که امروزه، ۳۸ درصد از شرکت‌ها با حداقل یک نفر نیروی دورکار همکاری می‌کنند.

البته دورکاری، علاوه‌بر سازمان‌ها، برای کارکنان هم مزایای زیادی دارد. مهم‌ترین مزایای دورکاری برای شرکت ها و کارکنان عبارتند از:

افزایش رضایت کارکنان

نتیجه یک گزارش معتبر نشان می‌دهد که تقریباً ۸۳ درصد از افراد از انجام وظایف شغلی به‌صورت دورکاری خوشحال‌تر هستند. بنابراین، کارکنان دورکار رضایت شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند.

اگر رضایت کارکنان از شغل‌شان افزایش یابد، کارهایشان را با تمرکز و انگیزه بیشتری انجام می‌دهند. همچنین برای اجرای پروژه حداکثر تلاش خود را به‌کار می‌گیرند. از طرفی مدت‌زمان زیادی را با سازمان همکاری می‌کنند و همین موجب کاهش هزینه‌های سازمان برای استخدام و آموزش نیروهای جدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه حضور و غیاب

کاهش هزینه‌های عملیاتی از مزایای دورکاری برای شرکت ها

اگر تعداد نیروهای دورکار افزایش یابد، نیاز به حضور افراد در محل کار کاهش می‌یابد و نیاز شرکت به فضای کاری بزرگ کمتر می‌شود. در نتیجه، محل کار می‌توان به جایی کوچک‌تر و ارزان‌تر انتقال داد.

از طرفی اگر شما به‌عنوان مدیر یک کسب‌وکار بخواهید تیم کاری‌تان را به‌صورت دورکاری توسعه دهید، دیگر به فضای بزرگ‌تر و تجهیزات اداری بیشتری نیاز نخواهید داشت. زیرا نیروهای دورکار وظایفشان را از محل زندگی و با ابزارهای خود انجام می‌دهند.

مزایای دورکاری برای شرکت‌ها و پرسنل دورکار چیست؟ - 2
اگر تعداد نیروهای دورکار افزایش یابد، نیاز به حضور افراد در محل کار کاهش می‌یابد و نیاز شرکت به فضای کاری بزرگ کمتر می‌شود. در نتیجه، محل کار می‌توان به جایی کوچک‌تر و ارزان‌تر انتقال داد.

افزایش ساعت کاری مفید

نیروهای دورکار بدون اینکه روزانه چند ساعت را در رفت و آمد و ترافیک سپری کنند، وظایف خود را انجام می‌دهند. به‌طوری‌که هر نفر از کارکنان در طول یک هفته، تقریباً ۱۰ ساعت از زمان خود را ذخیره می‌کند. کارکنان می‌توانند این زمان ذخیره‌شده را به‌انجام کارهای شخصی و استراحت بپردازند.

بنابراین، برای انجام کارهای روزمره مرخصی کمتری دریافت می‌کنند. از طرفی دورکاری در محل زندگی به کارکنان کمک می‌کند تا کار خود را سریع شروع کنند و خستگی و استرس ناشی از رفت و آمد را نداشته‌باشند.

افزایش بهره‌وری کارکنان

نیروهای دورکار علاوه‌بر احساس رضایت، شادی و وفاداری بیشتر به سازمان، بهره‌وری بیشتری نیز دارند. بهره‌وری کارکنانی که وظایف کاری خود را با تمرکز بیشتری انجام می‌دهند، افزایش خواهد یافت. همچنین آن‌ها در اولویت‌بندی کارها اختیار دارند. برای مثال، کارهای خسته‌کننده مانند پاسخ‌گویی به ایمیل‌ها را در ساعت‌های پایانی کاری یا شب‌ها انجام می‌دهند.

البته شما باید به‌عنوان مدیر سازمان برای تشویق و حفظ انگیزه کارکنان حداکثر ‌تلاش خود را به‌کار ببرید تا از فرسودگی شغلی آن‌ها جلوگیری کنید.

افزایش کیفیت کار

دورکاری علاوه‌بر کمیت، در افزایش کیفیت هم نقش سازنده‌ای دارد. یکی از گزارش‌های معتبر شرکت مایکروسافت نشان می‌دهد که نیروهای دورکار مهارت‌های خود را به‌خوبی توسعه می‌دهند. زیرا آن‌ها از طریق شبکه‌های مجازی با یکدیگر تعامل دارند و برای ارتقای مهارت‌هایشان همکاری می‌کنند. بنابراین، کیفیت کارشان افزایش می‌یابد.

همچنین توسعه شبکه همکاری به نیروها کمک می‌کند تا وظایفشان را به‌خوبی انجام دهند. این افزایش همکاری متقابل به‌نفع سازمان و مشتریان آن است.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی از مزایای دورکاری برای شرکت ها

به‌دلیل اینکه نیروهای دورکار در محیط شخصی تمرکز بیشتری دارند، کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام می‌دهند.

به‌عبارتی کارکنان به‌جای انجام چند وظیفه در یک بازه زمانی مشخص، یک وظیفه را به‌خوبی انجام می‌دهند و کارهای زیادی را به پایان می‌رسانند. در نتیجه، برنامه روزانه خود را فقط برای انجام وظایف شغلی سپری نمی‌کنند و برای موفقیت در زندگی شخصی هم تلاش می‌کنند.

به‌همین‌دلیل این افراد در زندگی شخصی احتمالا با مشکلات کمتری مواجه می‌شوند و شغلشان را مانعی برای رسیدن به موفقیت‌های شخصی نمی‌دانند. برای مثال، برخی از نیروهای دورکار ورزشکار یا بعضی دیگر صاحب فرزند هستند و برای انجام فعالیت‌های ورزشی یا تربیت فرزند زمان کافی دارند.

افزایش انعطاف‌پذیری

طبق یک نظرسنجی معتبر، یکی از مهم‌ترین مزایای دورکاری برای شرکت ها و کارکنان آن‌ها، ساعت کاری انعطاف‌پذیر است. البته باید کارکنان برای انجام وظایف کاری برنامه‌ریزی داشته‌باشند تا بهره‌وری آن‌ها کاهش نیابد و وظایف محول شده به درستی و طبق برنامه پیش بروند. برای مثال، ممکن است برخی از کارکنان در طول روز بخوابند یا به کلاس درس بروند و کارهایشان را بعدازظهر یا شب انجام دهند.

همچنین برخی دیگر می‌خواهند کارهایشان را قبل از طلوع آفتاب شروع کنند. بنابراین، کارکنان می‌توانند متناسب با سبک زندگی‌شان برنامه‌ریزی کنند. درحالی‌که انجام این‌کار به‌صورت حضوری ممکن نیست. به‌همین‌دلیل، افراد دورکار، ۷۷ درصد بهره‌وری بیشتری دارند و ۵۲ درصد مرخصی کمتری می‌گیرند.

کاهش هزینه کارکنان

در شرایط دورکاری، علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمان، هزینه‌های کارکنان هم کاهش می‌یابد. زمانی که نیروهای دورکار به محل کارشان نمی‌روند، در هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل صرفه‌جویی می‌کنند. مشاغل خانگی یا دورکار هزینه‌هایی مانند خرید غذا و لباس کار را به‌شدت پایین می‌آورد. از طرفی کاهش برخی از هزینه‌های سازمان به مدیران کمک می‌کند تا به نیروهای دورکار حقوق و دستمزد بیشتری پرداخت کنند. در نتیجه، کارکنان از لحاظ مالی زندگی بهتری را تجربه می‌کنند.

کاهش سطح استرس از مزایای دورکاری برای شرکت ها

دورکاری به‌دلایل مختلف استرس مدیران و کارکنان را کاهش می‌دهد. معمولا افراد حرفه‌ای برای حفظ تمرکز، از رفت‌وآمدهای غیرضروری و استرس‌زا دوری می‌کنند. همچنین نیروهای دورکار محیط کاری ایده‌آلی را برای خودشان طراحی می‌کنند.

یکی دیگر از دلایل کاهش استرس در شرایط دورکاری این است که کارکنان، حمایت‌های خانوادگی و دوستانه بیشتری را تجربه می‌کنند. در نتیجه، بهره‌وری آن‌ها برای انجام کارها بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و راهکارها رفع آنها

مزایای دورکاری برای شرکت‌ها و پرسنل دورکار چیست؟ - 3
دورکاری به‌دلایل مختلف استرس مدیران و کارکنان را کاهش می‌دهد.

 افزایش خلاقیت کارکنان

محدودیت‌ها و چهارچوب‌هایی که در سازمان‌ها وجود دارند، خلاقیت افراد را کاهش می‌دهند. اما زمانی که نیروها به‌صورت دورکار فعالیت می‌کنند، آزادی عمل بیشتری دارند و برای ارتقای سطح عملکرد خود تلاش می‌کنند. بنابراین، وظایف شغلی‌شان را با خلاقیت بیشتری انجام می‌دهند.

انعطاف‌پذیری در تغییر شیفت‌های کاری

موقعیت‌های شغلی در سازمان‌ها به چند بخش تقسیم‌بندی می‌شوند. به‌همین‌دلیل مدیران در برخی از سازمان‌ها نمی‌توانند همه افراد را به‌صورت دورکار استخدام کنند. برای مثال، در بعضی شرایط باید کارکنان در محل کارشان حاضر باشند تا به مشتریان حضوری خدمات ارائه کنند.

گاهی اوقات، بعضی از کارکنان می‌خواهند علاوه‌بر کار حضوری در سازمان‌، در ساعت‌های غیراداری در منزل کار کنند. همچنین بعضی از مدیران انتظار دارند که بعضی از کارکنان به‌صورت پاره‌وقت در سازمان فعالیت کنند.

در نتیجه، بهترین روش برای مدیریت کارهایی که ترکیبی از فعالیت‌های پاره‌وقت و حضوری هستند، ایجاد فرصت دورکاری در سازمان است.

بهره‌مندی از فرصت‌های بازار جهانی

شرکت‌هایی که نیروهای دورکار استخدام می‌کنند، می‌توانند با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و اینترنت، با بازار گسترده جهانی ارتباط برقرار کنند. همچنین کارکنان می‌توانند با شرکت‌های خارجی به‌صورت دورکار همکاری کنند. این فرصت به مدیران و کارکنان کمک می‌کند تا کسب‌وکار را به‌راحتی توسعه دهند.

کاهش تعارض میان کارکنان از مزایای دورکاری برای شرکت ها

یکی از مواردی که محیط کار را سمی و استرس‌زا می‌کند، وجود تعارض در ارتباط میان کارکنان است. اگر برخوردها میان کارکنان افزایش یابد، پویایی سازمان کمتر می‌شود. بنابراین، ذهن کارکنان با مسائل بی‌اهمیت درگیر خواهد شد و خلاقیت آن‌ها کاهش می‌یابد.

باید برای حل تعارض در سازمان از یک مشاور منابع انسانی کمک بگیرید. اما اگر تعارض میان کارکنان بسیار زیاد و غیرقابل‌کنترل است، می‌توانید بعضی از کارکنان را به‌صورت دورکاری استخدام کنید.

البته انجام فعالیت‌های شغلی از راه دور ارتباط میان کارکنان را حذف نمی‌کند اما باعث می‌شود اختلاف‌های بی‌مورد بین کارکنان به حداقل برسد.

در نتیجه، اگر تعارض میان کارکنان کاهش یابد، آن‌ها وظایفشان را بدون حواس‌پرتی و کارآمدتر انجام می‌دهند.

افزایش سازگاری در شرایط بحرانی از مزایای دورکاری برای شرکت ها

اگر نیروهای خود را به‌صورت دورکار استخدام کنید، در شرایط بحرانی مانند اپیدمی کرونا با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوید و مجبور به تعطیلی کسب‌وکار نخواهید بود.

همچنین حتی اگر در شرایط عادی دورکاری با نیروهای شرکت را تمرین کنید، کارکنان آموزش می‌بینند که در شرایط خاص به کار خود ادامه دهند. به‌عبارتی سازگاری آن‌ها در شرایط خاص حفظ می‌شود.

البته فواید استخدام نیروی دورکار فقط به این موارد ختم نمی‌شود. گاهی برخی افراد حرفه‌ای فقط به‌صورت دورکار و در چند شرکت فعالیت می‌کنند و زمان کافی برای حضور در همه این کارها را ندارند. شما می‌توانید به‌صورت دورکار از تخصص این افراد برای پیشبرد اهداف شرکت بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه حضور غیاب کارتی

مزایای دورکاری
استفاده از فناوری حضور و غیاب به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نیروهای دورکار را مدیریت کنند.

مهم‌ترین چالش دورکاری و راه‌حل آن چیست؟

حضور و غیاب نیروهای دورکار مهم‌ترین مشکلی است که بسیاری از مدیران با آن روبرو می‌شوند. باوجود اینکه شرایط دورکاری بسیار انعطاف‌پذیر است، اما مدیران منابع انسانی فعالیت نیروها را بررسی و حقوق و دستمزد آن‌ها را محاسبه می‌کنند. بنابراین، بعضی از مدیران ترجیح می‌دهند که نیروهای دورکار را حضور و غیاب کنند تا در هنگام محاسبه و پرداخت حقوق با مشکل مواجه نشوند.

استفاده از فناوری حضور و غیاب به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نیروهای دورکار را مدیریت کنند. متخصصان شرکت جهان‌گستر با ارائه یک نرم‌افزار تحت‌وب، این چالش را به‌خوبی حل کرده‌اند. به‌طوری که کارکنان می‌توانند با شماره پرسنلی به سیستم وارد شوند و حضور خود را ثبت کنند.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

بهترین ابزار برای مدیریت کارکنان حضوری و دورکار چیست؟

دستگاه حضور و غیاب بیومتریک که در سازمان‌ها نصب می‌شود، پاسخگوی تمامی نیازهای مدیران برای حضور و غیاب کارکنان حضوری است. شرکت جهان‌گستر علاوه‌بر ارائه دستگاه ساعت‌زنی اداری، یک نرم‌افزار هوشمند و تحت‌وب برای ثبت حضور و غیاب کارکنان دورکار در اختیار مدیران منابع انسانی قرار داده است. این نرم‌افزار، عملکرد کارکنان را کنترل می‌کند و مدیریت مواردی مانند حقوق و دستمزد، پاداش و مزایا، مرخصی‌ها و تاخیرهای کارکنان را بادقت بالا انجام می‌دهد.

سخن پایانی

مزایای دورکاری برای شرکت ها و سازمان‌ها زیاد است. به‌طوری‌که برخی از شرکت‌ها تمامی نیروهای خود را به‌صورت دورکار استخدام می‌کنند. مهم‌ترین ایراد دورکاری این است که مدیران نمی‌توانند بر عملکرد کارکنان به‌طور مستقیم نظارت کنند. برای مثال، نمی‌توانند حضور و غیاب آن‌ها را رصد کنند.

مهندسان شرکت جهان‌گستر برای حل این مشکل نرم‌افزار حضور و غیاب تحت‌وب را طراحی کرده‌اند تا مدیران بدون هیچ دردسری عملکرد کارکنان را مدیریت کنند. این نرم‌افزار که یک هوش تجاری قدرتمند است، تقلب کارکنان دورکار هنگام حضور و غیاب را به‌شدت کاهش می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران و کارشناسان خبره شرکت جهان‌گستر تماس بگیرید.

منابع: + + +