این روزها صحبت از انرژی مثبت و داشتن نگرش خوشبینانه نسبت به محیط اطراف، تبدیل به بحثی داغ و چالش‌برانگیز شده‌است که توجه بسیاری از افراد صاحب نظر در حوزه HR و توسعه کسب و کار را به خود جلب کرده است. در این میان، انرژی مثبت در محیط کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که ارتباطی مستقیم با میزان بهره‌وری و همچنین سطح رضایت افراد از کار و زندگی خواهدداشت. در ابتدا شاید تنها تعریفی که برای انرژی مثبت به ذهن می‌رسد، همان حس شادی و خوشحالی است که خود را به صورت چهره‌ای خندان، نمایان می‌سازد، اما باید دانست که این پدیده، چیزی فراتر از شادی و خوشحالی لحظه‌ای است. در این مقاله سعی داریم این مبحث را بشکافیم و از راه‌های دستیابی به آن صحبت کنیم پس اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند و مشتاق هستید، ما را در ادامه همراهی کنید.

چرا داشتن نگرش و انرژی مثبت در محیط کار اهمیت دارد؟

همان‌طور که در بخش مقدمه گفتیم، انرژی مثبت چیزی فراتر از خوشحالی و شادی سطحی و گذرا است و تاثیرات عمیق‌تری بر طرز فکر و نگاه ما به زندگی دارد. انرژی منفی باعث ایجاد ترس و نگرانی در وجود ما می‌شود در حالی که انرژی مثبت دیدگاه‌های امیدوارکننده‌تری در برابر ما قرار می‌دهد و به ما برای ادامه مسیر و ثابت‌قدم بودن یاری می‌رساند.

چرا داشتن نگرش و انرژی مثبت در محیط کار اهمیت دارد؟
چرا داشتن نگرش و انرژی مثبت در محیط کار اهمیت دارد؟

نکته جالب در رابطه با انرژی مثبت در محل کار و یا سایر حوزه‌های زندگی این است که نه تنها ما را به زندگی امیدوار می‌کند بلکه بر سلامت روح و جسم هم تاثیرگذار است و طول عمر را افزایش می‌دهد. رضایت از شغل و داشتن روحیه مثبت‌اندیش در محل کار باعث بهتر شدن عملکرد فرد و بالا رفتن سطح رضایت او از زندگی خواهدشد.

داشتن نگرش مثبت در محل کار موجب می‌شود حتی اگر شغل خود را دوست نداشته‌باشیم، به مرور دیدگاه خود را تغییر دهیم و با میل و رغبت بیشتری به کار و فعالیت بپردازیم و حداقل بهره‌وری خود را افزایش دهیم. اما این مسئله چه‌طور ممکن است؟ برای دستیابی به پاسخ این پرسش پیشنهاداتی را ارائه خواهیم داد تا به کمک آن‌ها بتوانید انرژی مثبت خود را افزایش دهید.

راه‌هایی برای افزایش انرژی مثبت در محل کار

با افراد مثبت ارتباط بگیرید

اطرافیان نقش پررنگی در چگونگی نگاه شما به زندگی و کار ایفا می‌کنند. اگر افراد منفی‌نگر و شاکی در اطراف شما زیاد هستند، اگر مجبور هستید روزانه با کسانی در ارتباط قرار بگیرید که مدام در حال شکایت از زندگی و منفی‌بافی هستند تردید نکنید که شما هم تبدیل به یکی از همین افراد خواهیدشد. تصور این‌که در چنین موقعیتی مثبت بمانید و طرز فکر اطرافیان خود را تغییر دهید، از پایه و اساس اشتباه است.

برای این منظور باید دایره ارتباطات خود را تغییر دهید و بیشترین زمان خود را در تعامل با افرادی بگذرانید که نسبت به شغل خود دید مثبتی دارند، از فعالیت‌های روزانه لذت می‌برند و برای استفاده از فرصت‌های زندگی، ایده‌هایی ناب و خلاقانه ارائه می‌دهند. شاید شما نتوانید همکاران خود را انتخاب کنید اما میزان ارتباط و نزدیکی با آن‌ها به اختیار شما خواهدبود.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت کاری پرسنل اداری شرکت‌ها

ورودی‌های ذهن خود را کنترل کنید

ورودی‌های ذهن در حکم تغذیه روح و جسم ما هستند و به همان میزان که اطرافیان در انرژی و نگرش مثبت ما نقش دارند، ورودی‌های مثبت یا منفی هم قادر خواهندبود ذهنیت ما را نسبت به اتفاقات و پدیده‌های اطراف تغییر دهند. ورودی‌های مثبت به ما کمک می‌کنند تا انرژی مثبت در محیط کار را حفظ کنیم یا بالا ببریم.

گوش دادن به موسیقی‌های خوب و انرژی‌بخش، خواندن کتاب‌هایی با محتوای مناسب و دیدن ویدئوهای مرتبط می‌تواند مهارت‌های ما را برای بهبود سطح انرژی افزایش دهد.

زبان خود را به مثبت‌گویی عادت دهید

کلمات حامل انرژی هستند. به همین دلیل آگاهی از کلماتی که در طول روز در ارتباط با کار و فعالیت خود بر زبان می‌آوردید و یا حتی فکری که در سر می‌پرورانید، نقش مهمی در میزان انرژی مثبت و نوع نگاه شما به زندگی دارد.

زبان بر دیدگاه و بینش ما نسبت به جهان تاثیر می‌گذارد و در واقع نحوه درک ما از جهان را ترسیم می‌کند. پس مراقبت از چیزهایی که در ذهن و زبانمان می‌گذرد بسیار اهمیت دارد. باید تلاش کرد و یک راه ساده برای مشاهده نکات مثبت در هرچیز و هرکس به دست آورد.

یک روتین روزانه داشته‌باشید

داشتن یک برنامه مشخص در شروع روز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. داشتن یک روتین صبح‌گاهی به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را در ابتدای روز افزایش دهید و با مدیریت درست، آن را برای فعالیت‌های سنگین‌تر ذخیره سازید. این مسئله به‌خودی‌خود موجب می‌شود احساس بهتری نسبت به خود و فعالیت‌های روزانه داشته‌باشد و آن را تا پایان روز حفظ کنید.

راه‌هایی برای افزایش انرژی مثبت در محل کار
راه‌هایی برای افزایش انرژی مثبت در محل کار

به دیگران مهربانی کنید

داشتن رفتارمحبت‌‌آمیز نسبت به همکاران و ارباب رجوع می‌تواند یک راه ساده برای ایجاد شادی و انرژی مثبت در محیط کار قلمداد شود. تحقیقات نشان می‌دهد مرور خاطرات یک کار خوب در حق دیگران موجب تمایل بیشتر به تکرار آن عمل می‌شود و این روند سبب ایجاد جریان حال و انرژی خوب در زندگی ما خواهدشد.

اگر شما صاحب شغلی دشوار یا کسل‌کننده هستید که یافتن نکات مثبت در آن دشوار است، سعی کنید با دیگران مهربانی کنید. این مسئله می‌تواند کمبود انرژی مثبت در کار را جبران کند و به مرور زمان نگاه شما را به شغل و محل کارتان تغییر دهد.

انرژی و حالات خود را در طول روز بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای دستیابی به انرژی مثبت در محل کار، حفظ انرژی و نگرش مثبت خودتان است. برای این منظور می‌توانید سوالاتی از خود بپرسید و با بررسی پاسخ آن‌ها به حالات روحی و سطح انرژی خود پی ببرید. به‌عنوان مثال از خود بپرسید که آیا فرد مثبتی هستید یا خیر؟

آیا سطح انرژی شما در اکثر اوقات بالا است؟ دیگران چگونه به شما پاسخ می‌دهند؟ با آرامش یا با تندخویی؟ آیا دائما در حال قضاوت و سرزنش اطرافیان خود هستید؟ با طرح متداول این پرسش‌ها می‌توانید به صورت آگاهانه سطح انرژی مثبت خود را حفظ کنید یا بالاتر ببرید.

بازخورد مثبت بدهید

صرف‌نظر از جایگاه شغلی خود، سعی کنید بر روی نکات مثبت و کارهایی که به خوبی پیش می‌روند تمرکز کنید و بازخورد مثبت بدهید. تمرکز بر روی نقاط ضعف و مشکلات می‌تواند روحیه و عملکرد تیم کاری را تضعیف کند در حالی که بازخورد مثبت آن را بهبود خواهدبخشید. از طرفی، دریافت نتیجه مثبت از یک عمل، تمایل به تکرار آن را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آنچه باید در مورد کارمندان پرمشغله بدانید!

رعایت نکات مربوط به ارگونومی در محل کار
رعایت نکات مربوط به ارگونومی در محل کار

رعایت نکات مربوط به ارگونومی در محل کار

نکته‌ای که شاید کمتر به ذهن خطور کند اما نقش بسیار پررنگی در حس خوب و انرژی مثبت در محیط کار دارد، راحتی و آسایش جسم است. توجه به ارگونومی و استانداردهای موجود برای تجهیزات محل کار، خصوصا فعالیت‌هایی که با نشستن‌های طولانی مدت همراه هستند بسیار ضروری است.

تنظیمات مربوط به ارتفاع صندلی، محل قرارگیری پاها، قوز نکردن و … از جمله مواردی هستند که در مبحث ارگونومی مورد توجه قرار می‌گیرند. وقتی جسم خسته شود، کاملا طبیعی خواهد بود که روح و روان هم از حالت طبیعی خارج شوند و سطح انرژی به پایین‌ترین حدخود برسد. برای حفظ روحیه و انرژی مثبت باید به راحتی جسم توجه شود.

توجه به چیدمان وسایل در محیط کار

جالب است بدانید که چیدمان وسایل در محیط کار و زیبایی بصری حاصل از آن می‌تواند باعث ایجاد انرژی مثبت در محیط و نگاه خوشبینانه‌تر شما نسبت به شغلتان شود. نور، چیدمان میز و صندلی‌ها، موسیقی، بوی خوش و تزئینات دکوری می‌تواند احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهد.

گاهی لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها در محیطی که چیدمان مناسبی ندارد می‌تواند انرژی فرد را کاهش دهد و به صورت ناخودآگاه بر روی خلق و خوی او اثر بگذارد. این مسئله در مورد ارباب رجوع هم صادق خواهد بود. در مقابل، کارهای دشوار یا کسل‌کننده در محیطی دلنشین، بسیار راحت‌تر و با رغبت بیشتری انجام می‌شوند.

توجه به چیدمان وسایل در محیط کار
توجه به چیدمان وسایل در محیط کار

انعطاف‌پذیری را در خود پرورش دهید

داشتن انعطاف در محیط کار و توانایی سازگارشدن با محیط و افراد دیگر، نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان رضایت و انرژی مثبت شما در محل کار دارد. فرد منعطف هر لحظه به دنبال یافتن نقاط ضعف و گله و شکایت از محیط و اطرافیان خود نیست و همین رفتار موجب برخورد همدلانه سایرین با او خواهد شد.

به این ترتیب، انرژی مثبت به صورت زنجیره‌ای در بین افراد حاضر در محل به جریان می‌افتد و میزان رضایت را افزایش می‌دهد. کار کردن در فضای مشترک یا شناور، برای افرادی که انعطاف‌پذیری ندارند مشکل خواهدبود. در این مواقع فرد باید در عین تعامل با سایر اعضا، به دنبال را‌ه‌هایی برای شخصی سازی فضای کاری خود بگردد و برای خود حد و مرز‌های مشخص قرار دهد.

سفارش قهوه مورد علاقه، چیدمان میز شخصی به صورت دلخواه، گوش سپردن به موسیقی مورد علاقه به کمک هدفن و… می‌تواند احساس فرد را تا حدودی بهبود بخشد.

از آب‌نبات غافل نشوید

بسته به نوع شغل و حرفه و محیطی که در آن کار می‌کنید، قرار دادن یک ظرف کوچک از آب‌نبات‌های رنگی روی میز می‌تواند انرژی مثبت فوق‌العاده‌ای در محیط کار شما ایجاد کند. این اقدام به شما کمک خواهد کرد تا دوستان خود را پیدا کنید و بتوانید بر دیگران تاثیر بگذارید. ایجاد حس مثبت در دیگران، به شما باز خواهدگشت.

از شایعات و صحبت‌های خارج از چارچوب بپرهیزید

گوش کردن به شایعات و صحبت‌های منفی در مورد محیط کار، همکاران و یا رئیستان می‌تواند انرژی مثبت در محیط را تا حد زیادی کاهش دهد و همچنین موجی از بدبینی و انرژی‌های منفی را به سوی شما روانه سازد. با دوری از چنین تعاملاتی و در مقابل، جریان بخشیدن به صحبت‌های مثبت و اثرگذار، می‌توانید حال خوب و نگاه مثبت را به خود و سایرین هدیه دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش حین کار؛ از تئوری تا عمل

انرژی مثبت در محیط کار از اهمیت فراوانی برخوردار اس
انرژی مثبت در محیط کار از اهمیت فراوانی برخوردار اس

سخن آخر این‌که، انرژی مثبت در محیط کار از اهمیت فراوانی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر روی خلق‌و‌خو، بهره‌وری و حتی سلامت روح وجسم ما خواهد داشت. با این وجود، شرایط سخت کاری، استرس‌ها و عدم ثبات در برخی مشاغل دستیابی به این مهم را مشکل می‌سازد.

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۴۰ درصد از انرژی مثبت ما، تحت تاثیر نگرش و زاویه دید خودمان نسبت به مسائل پیرامون اتفاق می‌افتد، پس خیلی خوب خواهد بود اگر تمام سعی و تلاش خود را به کار گیریم تا با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات، نگاه مثبت و سازنده‌تری نسبت به شغل، زندگی و سایر پدیده‌های پیرامون خود داشته‌باشیم. امیدواریم پیشنهادات ارائه شده در این مقاله، به شما برای ساختن سطح بالاتری از انرژی مثبت در محل کارتان کمک کند.

سوالات متداول:

چرا داشتن نگرش و انرژی مثبت در محیط کار اهمیت دارد؟

نه تنها ما را به زندگی امیدوار می‌کند بلکه بر سلامت روح و جسم هم تاثیرگذار است و طول عمر را افزایش می‌دهد. رضایت از شغل و داشتن روحیه مثبت‌اندیش در محل کار باعث بهتر شدن عملکرد فرد و بالا رفتن سطح رضایت او از زندگی خواهدشد. داشتن نگرش مثبت در محل کار موجب می‌شود حتی اگر شغل خود را دوست نداشته‌باشیم، به مرور دیدگاه خود را تغییر دهیم و با میل و رغبت بیشتری به کار و فعالیت بپردازیم و حداقل بهره‌وری خود را افزایش دهیم.

راه‌هایی برای افزایش انرژی مثبت در محل کار چیست؟

۱. با افراد مثبت ارتباط بگیرید ۲. ورودی‌های ذهن خود را کنترل کنید ۳. زبان خود را به مثبت‌گویی عادت دهید ۴. یک روتین روزانه داشته‌باشید ۵. به دیگران مهربانی کنید ۶. انرژی و حالات خود را در طول روز بررسی کنید ۷. بازخورد مثبت بدهید

منابع: + + +