بهترین چیز برای یک کارآفرین این است که ببیند کسب‌وکارش رونق گرفته است، مشتریانش خوشحال هستند و به درآمد قابل توجهی رسیده است. در این شرایط شاید به این فکر کند که اکنون زمان آن رسیده است که یک تیم فروش جدید برای جذب مشتریان بیشتر استخدام کند. اما این‌گونه نیست! این کار ممکن است منجر به افزایش درآمد شود، اما افزایش هزینه‌های استخدام و عملیات را نیز به‌همراه دارد. پس کاری که باید انجام دهید این است که روش‌های مقیاس سازی کسب و کار را یاد بگیرید تا بتوانید یک مدل پایدار برای تجارتتان بسازید و به اهداف خود دست پیدا کنید. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم.

مقیاس سازی کسب و کار یعنی چه؟

دو اصطلاح رشد (growth) و مقیاس (scale) معمولا به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند. درست است که این دو به‌هم مرتبط هستند، اما تفاوت‌های مشخصی با یکدیگر دارند. منظور از رشد، افزایش درآمد با همان سرعتی است که یک کسب‌وکار، منابعی مانند اعضای جدید تیم، فناوری و سرمایه را اضافه می‌کند.

مقیاس سازی کسب و کار یعنی چه؟
مقیاس سازی کسب و کار یعنی چه؟

از سوی دیگر، مقیاس‌سازی (scaling)، زمانی اتفاق می‌افتد که یک سازمان، راه‌هایی را برای رشد کارآمدتر شناسایی می‌کند که منجر به رشد درآمد با نرخ بسیار بیشتر از افزایش منابع و هزینه‌ها می‌شود. برای همین است که مقیاس سازی کسب و کار، مستلزم برنامه‌ریزی متفکرانه و استراتژیک است.

استراتژی‌های مقیاس سازی کسب و کار

هر استراتژی تجاری منحصر‌به‌فرد است، اما کسب‌وکارهایی که با موفقیت مقیاس‌سازی شده‌اند، اغلب از شیوه‌های مشابه پیروی کرده‌اند. نکات زیر شما را در مسیر درست، مقیاس‌سازی موفق قرار می‌دهد.

راهبردهایی برای افزایش فروش در نظر بگیرید

افزایش فروش، اولویت اصلی هر کسب‌و‌کاری است که به‌دنبال توسعه است. مقیاس‌سازی فروش می‌تواند به معنای افزودن مشتریان جدید یا افزایش میانگین درآمد از مشتریان فعلی باشد. در حالی‌که هر دو گزینه منجر به نتایج مطلوب می‌شوند، اما گسترش رابطه شما با مشتریان فعلی، معمولا مقرون‌به‌صرفه‌تر از جذب مشتریان جدید است. زیرا جذب یک مشتری جدید ممکن است شش تا هفت برابر بیشتر از حفظ و جذب مشتریان کنونی، هزینه داشته‌باشد.

پس برای مقیاس سازی کسب و کار خود، به راه‌هایی برای افزایش فروش و در عین حال به حداکثر رساندن سود و کاهش منابع اضافی فکر کنید.

برخی از بهترین روش‌ها برای افزایش فروش عبارتند از:

بیشتر بخوانید: چگونه با نرم افزار زمان بندی خودکار، در زمان و هزینه‌های کسب‌وکار صرفه‌جویی کنید؟

استراتژی‌های مقیاس سازی کسب و کار
استراتژی‌های مقیاس سازی کسب و کار

روی فناوری سرمایه‌گذاری کنید

یک مطالعه جهانی نشان می‌دهد که هر یک از کارکنان به‌طور متوسط تقریبا ۴۰ درصد از وقت خود را صرف کارهای اداری دستی می‌کند. با به‌کارگیری فناوری مناسب، بسیاری از این وظایف را می‌توان خودکارسازی و در زمان صرفه‌جویی کرد تا کارکنان بر اهداف تجاری گسترده‌تر و اولویت‌های استراتژیک تمرکز کنند.

علاوه بر خودکارسازی وظایف، استانداردسازی فرآیندهای کسب‌و‌کار، با استفاده از فناوری به تیم‌سازی کمک می‌کند. پیاده‌سازی فناوری مطمئن و مستندسازی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های واضح برای وظایف خاص، فرآیند مقیاس سازی کسب و کار را بسیار روان‌تر و ساده‌تر می‌کند.

برای مقیاس سازی کسب و کار، تیم خود را با توجه به نیاز بازار گسترش دهید

وقتی می‌خواهید تیمی برای گسترش کسب‌و‌کار خود، آماده کنید، اولین گام تعیین مهارت‌های مورد نیاز، برای دستیابی به اهداف کسب‌وکار و شناسایی هرگونه شکاف مهارتی موجود در تیم است.

در مورد مهارت‌های سخت و نرم خاصی که به سازمان شما کمک می‌کند تا به نتایج مطلوب برسد و بهترین پشتیبانی از مشتریان را داشته‌‎باشد، خوب فکر کنید. مهارت‌های سخت، شایستگی‌های فنی و قابل اندازه‌گیری هستند که از طریق آموزش و تجربه به دست می‌آیند مانند کدنویسی، مدیریت پروژه و تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار.

از طرفی مهارت‌های نرم ویژگی‌هایی هستند که به افراد کمک می‌کنند تا در یک تیم به‌خوبی کار کنند، الگو باشند و با فرهنگ شرکت سازگار شوند، مانند چابکی، ارتباطات و مدیریت زمان. تعریف و اندازه‌گیری مهارت‌های نرم ممکن است کمی دشوار باشد، اما اهمیت آن‌ها کمتر از مهارت‌های سخت نیست.

همچنین مهارت‌های رهبری را در نظر بگیرید، زیرا رهبران تیم شما، جهت تیم را تعیین می‌کنند و مطمئن می‌شوند که اعضای تیم درک می‌کنند که برای دستیابی به اهداف تجاری شما باید چه کارهایی انجام شود. نمونه‌هایی از مهارت‌های رهبری شامل گوش دادن فعال، حل مسئله و هوش هیجانی است.

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین نرم افزار حضور و غیاب برای کسب‌وکار شما با توجه به نیازهای خاص هر شرکت

برای مقیاس سازی کسب و کار، تیم خود را با توجه به نیاز بازار گسترش دهید
برای مقیاس سازی کسب و کار، تیم خود را با توجه به نیاز بازار گسترش دهید

کمک خارجی دریافت کنید

در طی مراحل اولیه مقیاس سازی کسب و کار، بسیاری از سازمان‌ها تعداد انگشت‌شماری متخصص همه‌جانبه در تیم خود دارند. البته در بلندمدت نباید انتظار داشته‌باشید که هرکدام از اعضای تیم یک متخصص عمومی با عملکرد بالا باشند، زیرا ممکن است منجر به خطاهای پرهزینه و فرسودگی شغلی شود. بنابراین همان‌طور که کسب‌وکار خود را گسترش می‌دهید، می‌توانید از متخصصان خارج از کسب‌وکار برای بهبود کارایی و ایجاد نتایج مطلوب استفاده کنید.

استخدام نیروی کار متخصص معمولا پرهزینه و چالش‌برانگیز است. در عوض، استفاده از متخصصان مستقل، یک گزینه هوشمندانه و مقرون‌به‌صرفه است. پس به‌جای این‌که منتظر تصویب بودجه برای استخدام نیروی متخصص تمام‌وقت بمانید، از متخصصان مستقلی که به‌صورت پروژه‌ای کار می‌کنند کمک بگیرید. با این رویکرد، می‌توانید تیم خود را به‌طور کارآمدتری مقیاس‌سازی کنید و در عین حال هزینه‌ها را کاهش دهید، بهره‌وری را بالا ببرید و چابکی کسب‌وکار را بهبود بخشید.

برنامه‌ای پیرامون اهداف واقع‌بینانه ایجاد کنید

کسب‌وکارهایی که به‌طور موثر مقیاس‌سازی می‌شوند، تعادل مناسبی بین تعیین اهداف معقول و در عین حال چالش‌برانگیز ایجاد می‌کنند. اهدافی که واضح یا واقع‌بینانه نیستند، ممکن است اعضای تیم را بی‌انگیزه کنند و تاثیر منفی بر توانایی شما در مقیاس سازی کسب و کار داشته‌باشند. هنگامی‌که تیم رهبری، با اهداف هماهنگ شد، برنامه خود را با کل تیم در میان بگذارید تا همه برای مشارکت در آن آماده شوند.

به‌عنوان مثال، فرض کنید هدفی برای دستیابی به افزایش ۵۰ درصدی فروش در سال آینده تعیین کرده‌اید. برای رسیدن به این هدف، ممکن است نقاط عطف ماهانه یا فصلی برای آن در نظر بگیرید. این برنامه انتظارات اعضای تیم را در رابطه با تعداد کل تماس‌ها و جلسات با مشتریان احتمالی، بر اساس داده‌های گذشته مشخص می‌کند.

هنگام تنظیم برنامه یا جدول زمانی برای دستیابی به اهداف، فصلی بودن آن را نیز در نظر داشته‌باشید. برای نمونه، فروش یا استخدام ممکن است در طول تابستان که بسیاری از افراد به مرخصی می‌روند، کند شود. پس برنامه‌ای برای محاسبه این دوره‌ها داشته‌باشید. برای ایجاد و اجرای یک طرح کسب‌وکار که به سازمان شما کمک می‌کند تا مقیاس‌سازی موثری داشته‌باشد، از یک برنامه‌ریز تجاری باتجربه کمک بگیرید.

مهارت‌های مدیریتی را توسعه دهید
مهارت‌های مدیریتی را توسعه دهید

مهارت‌های مدیریتی را توسعه دهید

مدیران سازمان، مسئول ایجاد انگیزه در اعضای تیم و دستیابی به اهداف مستقل تیم هستند. همچنین مسئولیت پاسخگویی اعضای تیم در قبال نتایج را بر عهده دارند. اثربخشی مدیران، تاثیر مستقیمی بر احتمال موفقیت کسب‌وکار شما دارد. بنابراین، مدیران همه بخش‌ها باید مهارت‌های مناسبی برای رسیدن به نتایج مورد نظر کسب‌وکار داشته‌باشند.

اگر در حال توسعه مهارت‌های مدیریتی اعضای تیم فعلی خود هستید یا می‌خواهید کارکنان تمام‌وقت استخدام کنید، مهارت‌هایی را که به گسترش کسب‌وکار شما کمک می‌کنند، شناسایی کنید. برخی از مهم‌ترین مهارت‌های مدیریتی عبارتند از:

برای مقیاس سازی کسب و کار، نقاط قوت و ضعف آن را ارزیابی کنید

کسب‌و‌کارهای کوچک، به‌سختی موفق می‌شوند و بسیاری از آن‌ها در سال‌های ابتدایی ناکام می‌مانند. عدم تناسب رشد به مقیاس، بیشتر از هر زمان دیگری، کسب‌وکار شما را تحت فشار قرار می‌دهد. پس زمان آن رسیده است که نقاط ضعف و قوت کسب‌وکار خود را مورد ارزیابی قرار دهید و به تیم، زیرساخت، عملیات، محصول، خدمات، منابع انسانی و به ویژه بودجه خود، دقیق‌تر نگاه کنید.

اگر امروز نقطه‌ضعف‌هایی در نحوه اداره کسب‌وکار شما وجود دارد، مقیاس‌سازی باعث بزرگتر شدن آن‌ها می‌شود. قبل از این‌که به نحوه مقیاس سازی کسب و کار خود فکر کنید، سازمان شما باید مانند یک ماشین، به‌خوبی روغن‌کاری شده باشد.

بیشتر بخوانید: کاهش هزینه های کسب و کار با استفاده از تجهیزات حضور و غیاب

برای مقیاس سازی کسب و کار، نقاط قوت و ضعف آن را ارزیابی کنید
برای مقیاس سازی کسب و کار، نقاط قوت و ضعف آن را ارزیابی کنید

امور مالی خود را سازمان‌دهی کنید

تفاوت بین رشد ساده و مقیاس‌سازی هوشمند این است که مقیا‌س‌سازی باید سرمایه‌گذاری حساب‌شده‌ای باشد که کسب‌وکار شما بتواند از آن پشتیبانی کند. آیا در حال حاضر می‌توانید سرنخ‌های مورد نیاز خود را بدون هزینه‌های بیش از حد به‌دست آورید؟ آیا بودجه شما می‌تواند زیرساخت‌ها یا کارکنان جدیدی را که برای حمایت از توسعه کسب‌وکارتان نیاز است، اداره کند؟

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

بیشتر کسب‌وکارهایی که شکست می‌خورند، مشکل جریان نقدی دارند. برای اینکه مقیاس‌سازی موفقیت‌آمیزی داشته‌باشید، به تامین مالی نیاز دارید. پس نقشه راه استراتژیک خود را در اختیار وام‌دهندگان بگذارید و برای آن‌ها توضیح دهید که چگونه کسب‌و‌کار شما می‌تواند با مقیاس‌سازی مناسبی رشد کند و اهدافی قابل اندازه‌گیری مرتبط با سود و درآمد داشته‌باشد.

زیرساخت‌ها و ابزارهای کسب‌وکار را ارزیابی کنید

زیرساخت‌های کسب‌وکار ترکیبی از ابزارها، فرآیندها و افرادی است که کسب‌و‌کار شما را زنده نگه می‌دارد. شاید در ابتدا متوجه آن‌ها نباشید. اما همان‌طور که کسب‌وکار شما مقیاس‌سازی می‌شود، زیرساخت‌های آن، نقش مهم‌تری بازی می‌کنند.

در یک مقیاس سازی کسب و کار موفقیت‌آمیز، هر قطعه از زیرساخت به‌جای ایجاد اصطکاک، باید به حرکت رو به جلوی کسب‌وکار کمک کند. به‌عنوان مثال، ابزارهای عملیاتی شما باید کارکنان را قادر سازند تا بهترین عملکرد را داشته‌باشند و فرآیندهای تجاری را تا مرحله پرداخت نهایی مشتری، به‌طور موثر پیگیری کنند. در یک کسب‌وکار مقیاس‌پذیر، زیرساخت، پایه و اساس مناسبی را برای یادگیری و عملکرد بهتر فراهم می‌کند.

اما چگونه می‌توان فهمید که زیرساخت کسب‌وکار شما برای رشد مقیاس‌پذیر آماده است یا خیر؟ با مهم‌ترین منبع خود یعنی کارکنانتان شروع کنید. آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید آیا کارمندان مناسبی در نقش‌های مناسب دارید یا نیازمند استخدام افراد جدید هستید.

ابزارهای فعلی خود را ارزیابی کنید و تشخیص دهید که آیا استفاده از آن‌ها کارآمد است یا سرعت کارکنان را کاهش می‌دهد. سپس به نحوه اجرای فرآیندهای کسب‌و‌کارتان بپردازید. آیا روش پرداخت شما در برابر تقاضای زیاد مشتریان، به‌خوبی جواب می‌دهد؟ آیا سیستمی برای رسیدگی به پرداخت‌های معوقه دارید؟

زیرساخت‌های مناسب باعث می‌شوند کسب‌وکارتان به‌خوبی کار کند و چالش‌ها و تنگناها را کاهش دهند. پس قبل از هرگونه تصمیم‌گیری، زیرساخت‌های کسب‌وکار را به‌دقت بررسی و ارزیابی کنید.

سخن پایانی

مقیاس سازی کسب و کار به‌معنای ایجاد یک استراتژی واضح است که نقاط عطف کلیدی کسب‌وکار را در سال‌های آینده مشخص می‌کند. همچنین به این معنی است که اهداف کوتاه‌مدت را با اهداف بلندمدت هماهنگ کنید تا با سرعت قابل کنترلی گسترش پیدا کنند. با تمرکز بر تصویر کلان و چشم‌انداز کسب‌وکار و تیم‌سازی مناسب، کسب‌و‌کار شما در موقعیتی قوی قرار می‌گیرد و به موفقیت دست پیدا می‌کند.

سوالات متداول:

مقیاس سازی کسب و کار یعنی چه؟

مقیاس‌سازی (scaling)، زمانی اتفاق می‌افتد که یک سازمان، راه‌هایی را برای رشد کارآمدتر شناسایی می‌کند که منجر به رشد درآمد با نرخ بسیار بیشتر از افزایش منابع و هزینه‌ها می‌شود. برای همین است که مقیاس سازی کسب و کار، مستلزم برنامه‌ریزی متفکرانه و استراتژیک است.

استراتژی‌های مقیاس سازی کسب و کار چیست؟

۱. راهبردهایی برای افزایش فروش در نظر بگیرید ۲. روی فناوری سرمایه‌گذاری کنید ۳. برای مقیاس سازی کسب و کار، تیم خود را با توجه به نیاز بازار گسترش دهید ۴. کمک خارجی دریافت کنید ۵. برنامه‌ای پیرامون اهداف واقع‌بینانه ایجاد کنید ۶. مهارت‌های مدیریتی را توسعه دهید ۷. برای مقیاس سازی کسب و کار، نقاط قوت و ضعف آن را ارزیابی کنید ۸. امور مالی خود را سازمان‌دهی کنید ۹. زیرساخت‌ها و ابزارهای کسب‌وکار را ارزیابی کنید

منابع: + +