در دنیای امروز، تعداد کارمندانی که بیش از حد کار می‌کنند، افزایش یافته است. بسیاری از مدیران برای رسیدن به اهداف و دستیابی به ضرب‌الاجل‌های سازمان، کارکنان خود را مجبور می‌کنند که ساعت‌های بیشتری را کار کنند. کار بیش از حد، نه‌تنها موجب کاهش بهره‌وری و رضایت کارمندان می‌شود، بلکه بر سلامت و رفاه آن‌ها نیز تاثیر منفی می‌گذارد و با گذشت زمان باعث فرسودگی شغلی می‌شود. بنابراین برای مدیران و کارمندان مهم است که با عوارض کار بیش از اندازه آشنا شوند و یک محیط کاری سالم‌تر و سازنده‌تر ایجاد کنند. به‌دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم درباره کارمندان پرمشغله صحبت کنیم و راه‌کارهایی را برای مقابله با آن ارائه دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

کارمندان پرمشغله چه کسانی هستند؟

به کارمندانی که فراتر از ساعت کاری و وظایف خود عمل می‌کنند، کارمندان پرمشغله می‌گویند. حجم کاری غیرقابل کنترل این افراد ممکن است منجر به کاهش سلامت روانی و جسمی آن‌ها شود. در نتیجه این کارمندان ممکن است نسبت به شغل خود احساس نارضایتی زیادی داشته‌باشند و احساس کم‌ارزش بودن به آن‌ها دست دهد. حتی در برخی از مواقع، کارمندان پرکار، شغل خود را ترک می‌کنند.

در دنیای امروز، تعداد کارمندانی که بیش از حد کار می‌کنند، افزایش یافته است.
در دنیای امروز، تعداد کارمندانی که بیش از حد کار می‌کنند، افزایش یافته است.

با توجه به آن‌چه گفته شد، مدیران باید همواره از معقول بودن برنامه و ساعات کاری کارکنان خود مطمئن باشند و شرایط کاری آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند. زیرا این مسئله می‌تواند عواقب سنگینی برای کارمندان و سازمان داشته‌باشد.

نشانه‌های کارمندان پرمشغله

کارمندان و مدیران باید با نشانه‌های کار بیش از حد آشنا باشند تا بتوانند اقدامات مناسبی برای جلوگیری از اثرات منفی آن انجام دهند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نشانه‌های کارمندان پرکار اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: چگونه کارمندان منظمی داشته‌باشیم؟

نشانه‌های کارمندان پرمشغله
نشانه‌های کارمندان پرمشغله

عواقب کار بیش از حد

کارمندان پرمشغله ممکن است با مشکلات سلامت روانی و جسمی مواجه شوند. از بیماری قلبی و کم‌خوابی مزمن گرفته تا افزایش سطح اضطراب و استرس. همچنین سازمان‌ها نیز از عواقب این کارمندان مصون نیستند. در ادامه این عواقب را بررسی خواهیم کرد.

بی‌خوابی

ناتوانی در خواب می‌تواند خسته‌کننده و ناتوان‌کننده باشد. کارمندانی که زیاد کار می‌کنند، ممکن است با مشکل بی‌خوابی مواجه شوند. بی‌خوابی برای سازمان نیز بد است، زیرا منجر به کاهش بهره‌وری آن می‌شود.

.

افزایش خطر حمله قلبی

افرادی که ساعت‌های طولانی کار می‌کنند و به‌طور مداوم استرس دارند، بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند. مطالعات نشان داده است، افرادی که بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار می‌کنند، حدود ۱۳ درصد بیشتر از افرادی که ۳۵ تا ۴۰ ساعت کار می‌کنند، در معرض حمله قلبی قرار دارند. ۳ تا ۴ ساعت اضافه‌کاری در روز با ۶۰ درصد احتمال بیشتر برای ابتلا به بیماری مزمن قلبی، مرتبط است.

افزایش استرس

به عبارت ساده‌تر، کار زیاد از حد، منجر به استرس می‌شود. هورمون‌های استرس، بدن را به روش‌های مختلف جسمی و ذهنی، از سردرد و سوزش معده گرفته تا افسردگی، ضعف سیستم ایمنی، فشار خون بالا و تنش عضلانی تحت تاثیر قرار می‌دهند.

عواقب کار بیش از حد
عواقب کار بیش از حد

رژیم غذایی نامناسب

کارمندان پرمشغله، زمانی‌که در پایان روز به خانه می‌رسند، وقت کافی برای پخت غذاهای سالم و خوشمزه ندارند و شاید مجبور شوند به فست‌فود روی بیاورند. این غذاها ارزش غذایی پایین و کالری بالایی دارند. همچنین سطح استرس بالا ممکن است باعث شود که افراد پرکار به‌دنبال غذاهای شیرین و چرب باشند که به‌نوبه خود می‌تواند منجر به افزایش وزن و بیماری‌های مرتبط با رژیم غذایی شود.

اثرات نامطلوب بر سلامت روان

گذشته از تاثیرات استرس بر سلامت روان، مشغله زیاد کاری ممکن است بر سلامت روان کارکنان تاثیر منفی بگذارد. روابط آن‌ها با خانواده و دوستان آسیب می‌بیند و آن‌ها وقت کمتری را به استراحت و تفریح خود اختصاص می‌دهند. همه این‌ها بر سلامت روان تاثیر منفی خواهد داشت.

کاهش عملکرد کاری

بهره‌وری ضعیف برای سازمان مضر است. کارمندان پرمشغله مطابق با استانداردهای معمول عمل نمی‌کنند. زیرا بهره‌وری آن‌ها به‌دلیل اضافه کاری منظم و فرسودگی شغلی به‌شدت کاهش پیدا کرده است.

ایجاد یک محیط کاری ناسالم

محیط کار برای روحیه کارکنان بسیار مهم است. سازمان‌هایی که از کارمندان خود بیش از حد کار می‌کشند، یک محیط کاری ناسالم ایجاد می‌کنند. این محیط کاری می‌تواند باعث شود که کارمندان شغل خود را ترک کنند و سازمان‌ها همواره در پی استخدام نیروی جایگزین باشند.

بیشتر بخوانید: تفاوت کارمند و کارگر چیست؟

برای کارمندان پرمشغله چه کاری باید انجام داد؟
برای کارمندان پرمشغله چه کاری باید انجام داد؟

برای کارمندان پرمشغله چه کاری باید انجام داد؟

اگر در سازمان خود با کارمندانی که بیش از حد کار می‌کنند، مواجه شدید، می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا به معکوس شدن این روند کمک کنید. این اقدامات عبارتند از:

اقدام اول: کارمندان پرمشغله را به مرخصی بفرستید

شاید با خود بگویید که اگر به کارمندان پرکار مرخصی داده شود، آیا از آن استفاده می‌کنند یا خیر. این کارمندان ممکن است در روزهای شلوغ کاری از عواقب مرخصی رفتن بترسند، اما به‌عنوان یک رهبر، باید رفتاری را الگو کنید که منجر به کار بیش از اندازه نشود. اگر فکر می‌کنید کارمندان به‌دلیل مسائل مالی مرخصی نمی‌گیرند، به آن‌ها مبلغی را به‌عنوان کمک‌هزینه سفر یا عناوین مشابه بدهید.

اقدام دوم: کارمندان موقت را استخدام کنید

اگر کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد، کارمندان موقت استخدام کنید تا فشار کاری از دوش کارمندان‌تان کاسته شود. در این مورد با کارمندان خود صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید که چگونه می‌توانید با استخدام کارمندان موقت به آن‌ها کمک کنید.

اقدام سوم: به تعادل بین کار و زندگی کارکنان احترام بگذارید

توقع نداشته‌باشید که کارمندان، کارشان را با خود به خانه ببرند. بلکه آن‌ها را تشویق کنید که وقتی در خانه هستند، در کنار خانواده خود باشند و از انجام هر کاری که مرتبط با کار است خودداری کنند. این‌گونه به ذهن و احساسات آن‌ها فرصتی برای بازیابی می‌دهید.

اقدام چهارم: به کارکنان پرمشغله کمک کنید

فرسودگی شغلی نتیجه کار بیش از اندازه است. برای کمک به کارمندان پرمشغله، سلامت روان آن‌ها را در اولویت قرار دهید و در مورد آن صحبت کنید. رفتارهای منفی ناشی از فرسودگی را تنبیه نکنید، بلکه با کارکنان همدلی کنید و برای به‌دست آوردن یک تجربه کاری سالم با آن‌ها همکاری داشته‌باشید. فراموش نکنید، فرسودگی شغلی برای افرادی اتفاق می‌افتد که بیش از اندازه کار می‌کنند. آن‌ها تنبل نیستند و شما نباید آن‌ها را از دست بدهید.

به کارکنان پرمشغله کمک کنید
به کارکنان پرمشغله کمک کنید

برای مشاورۀ رایگان، در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

-

پیشگیری از کار بیش از حد

مدیران سازمان باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که مانع از کار کردن بیش از حد کارکنان خود شوند و تعادل را بین کار و زندگی آن‌ها برقرار کنند. در ادامه راه‌کارهایی ارائه می‌کنیم که از ایجاد کارمندان پرمشغله جلوگیری می‌کند.

فرهنگ مراقبت از خود را ایجاد کنید

کارکنان باید تشویق شوند تا از خود مراقبت کنند، هم از نظر جسمی و هم روحی. فرهنگ مراقبت می‌تواند شامل هر چیزی باشد، از ارائه عضویت رایگان در باشگاه ورزشی تا تشویق کارمندان به استفاده از مرخصی‌های استحقاقی. همچنین کارکنان را از کار کردن در هنگام بیماری منصرف کنید. زیرا اگر در زمان بیماری به مرخصی نروند، مدت بیشتری طول می‌کشد تا بهبود یابند. علاوه بر این، کارکنان را تشویق کنید که در طول ساعات کاری استراحت کنند و زمانی را به نرمش و پیاده‌روی کوتاه اختصاص دهند.

ارتباط بهتری با کارکنان خود برقرار کنید

ارتباط بین کارکنان و مدیران نیازمند احساس امنیت است. اگر کارمندان باید به مدیران بگویند که دیگر نمی‌توانند از عهده کار برآیند یا نمی‌توانند ضرب‌الاجل تعیین کنند، باید در انجام آن احساس امنیت داشته‌باشند. همچنین ارتباطات باید واضح باشند تا انتظارات درک شوند. ابهام، استرس ایجاد می‌کند و به مشکل می‌افزاید.

بیشتر بخوانید: انواع کارمند در قانون کار؛ نکات مهمی که هر کارمند باید بداند!

ارتباط بهتری با کارکنان خود برقرار کنید
ارتباط بهتری با کارکنان خود برقرار کنید

تک‌وظیفه‌ای را امتحان کنید

برای جلوگیری از ایجاد کارمندان پرمشغله، تک‌وظیفه‌ای موثر است. تک‌وظیفه‌ای راهی برای کارمندان شماست تا بدون حواس‌پرتی، تمام ذهن خود را روی یک کار واحد متمرکز کنند. این روش به بازیابی تمرکز و بهبود دامنه توجه آن‌ها کمک می‌کند.

با کارمندان خود مرزبندی کنید

برخی از کارمندان ممکن است فکر کنند که مدیران، کار بیش از حد را یک ویژگی مثبت می‌دانند. بنابراین مهم است که با تیم خود مرزبندی کنید تا بدانند کار زیاد تشویق نمی‌شود. مطمئن شوید کارمندان شما ایمیل‌های خارج از ساعات کاری را چک نمی‌کنند یا به آن‌ها پاسخ نمی‌دهند.

از نرم‌افزار ردیابی زمان استفاده کنید

با استفاده از نرم‌افزار ردیابی زمان می‌توانید مطمئن شوید که کارمندان زمان مناسبی را برای پروژه‌ها صرف می‌کنند، بدون اینکه زیاده‌روی یا کم کاری کنند. اگر کارمندان دورکار دارید، این ابزارها اهمیت ویژه‌ای دارند، زیرا نمی‌توانید به‌طور مستقیم بر آن‌ها نظارت داشته‌باشید و ببینید که ساعات کاری خود را چگونه می‌گذرانند.

با استفاده از این نرم‌افزار مطمئن می‌شوید که همه، روی آنچه واقعا مهم است کار می‌کنند. همچنین به شما کمک خواهد کرد تا تصمیمات بهتری برای پروژه بگیرید، زیرا ارزش هر کار و تلاشی که برای تکمیل آن لازم است را می‌دانید.

نرم‌افزار حضور و غیاب و ردیابی زمان جهان گستر پارس، یکی از بهترین و کارآمدترین نرم‌افزارهاست که می‌تواند به شما در افزایش بهره‌وری کارکنان کمک کند. این نرم‌افزار قابلیت سفارشی‌سازی دارد و سازمان‌های مختلف می‌توانند آن را براساس قوانین و مقررات خود برنامه‌ریزی و تنظیم کنند. اگر می‌خواهید کارکنان شما بیش از حد کار نکنند و درگیر کارمندان پرمشغله نشوید، نرم‌افزار ردیابی زمان جهان گستر پارس، یک گزینه ایده‌آل برای شماست. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

کار کردن بیش از حد، یک مشکل گسترده است که می‌تواند عواقب جدی برای کارکنان و سازمان‌ها داشته‌باشد. بنابراین مدیران باید با اجرای سیاست‌ها و شیوه‌هایی که تعادل بین کار و زندگی سالم را ترویج می‌کنند، رفاه کارمندان خود را در اولویت قرار دهند، همچنین کارکنان باید مسئولیت تعیین مرز بین کار و زندگی و درک اهمیت استراحت و مراقبت از خود را بر عهده بگیرند. با این اقدامات می‌توان از ایجاد کارمندان پرمشغله جلوگیری و یک محیط کاری سالم برقرار کرد.

سوالات متداول:

عواقب کار بیش از حد

۱. بی‌خوابی ۲. افزایش خطر حمله قلبی ۳. افزایش استرس ۴. رژیم غذایی نامناسب ۵. اثرات نامطلوب بر سلامت روان ۶. کاهش عملکرد کاری ۷. ایجاد یک محیط کاری ناسالم

برای کارمندان پرمشغله چه کاری باید انجام داد؟

۱. کارمندان پرمشغله را به مرخصی بفرستید ۲. کارمندان موقت را استخدام کنید ۳. به تعادل بین کار و زندگی کارکنان احترام بگذارید ۴. به کارکنان پرمشغله کمک کنید

منابع: + + + +