آیا تا به حال از دستگاه‌های حضور غیاب اثرانگشتی استفاده کرده‌اید؟
خود من، اولین باری که با یک دستگاه حضور غیاب اثرانگشتی مواجه شدم از خودم پرسیدم که این دستگاه عجیب و غریب چگونه اثرانگشت مرا شناسایی می‌کند و مجوز تردد برای من صادر می‌کند!
البته همان روز هم جواب سوالم را پیدا نکردم!
مدت زمان بسیار زیادی گذشت تا فهمیدم که دستگاه‌های حضور غیاب اثرانگشتی، از تکنولوژی اسکنر اثرانگشت برای شناسایی افراد مختلف استفاده می‌کنند!
حال اسکنر اثرانگشت چیست؟ چگونه کار می‌کند و چه مزایا و معایبی نسبت به سایر سیستم‌های امنیتی برای شناسایی افراد دارد؟
در این مقاله تصمیم داریم شما را به طور کامل با اسکنر اثرانگشت آشنا کنیم و به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم!
پس اگر مثل من درباره‌ی این موضوع کنجکاو هستید؛ تا انتهای مقاله همراه ما بمانید تا کشفیاتمان را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم!

اسکنر اثر انگشت

اسکنر اثرانگشت چیست؟

اسکنر اثرانگشت یکی از راهکارهای امنیتی برای شناسایی افراد است که تقریبا از سال ۱۹۹۵ توسط شرکت تامسون سی اس اف وارد بازار شد.
البته نباید توقع داشته باشید بگویم که به محض ساخته شدن، مورد استفاده‌ی همگان قرار گرفت!
ابتدا فقط سیستم‌ها و سازمان‌های خاص مانند FBI و سازمان‌های امنیتی دیگر، به این تکنولوژی دسترسی داشتند.
اما با گذشت زمان، این تکنولوژی راه خود را به بازار عمومی باز کرد و در گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های حضور و غیاب مورد استفاده قرار گرفت.
امروزه دستگاه‌ حضور غیاب اثرانگشتی یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های حضور و غیاب در سرتاسر جهان هستند.
این دستگاه‌ها با استفاده از اسکنر اثر انگشت، ویژگی‌های بیولوژیک کارمندان یک سازمان را در حافظه‌ی خود ثبت می‌کنند و با استفاده از شناسایی نقشه‌ی اثرانگشت آن‌ها، افراد را شناسایی کرده و وضعیت تردد آن‌ها را ثبت می‌کنند.
سپس با توجه به این اطلاعات، حقوق و دستمزد آن‌ها را محاسبه می‌کنند.
حال که فهمیدیم اسکنر اثرانگشت چیست و از کجا سر و کله‌اش پیدا شده، می‌خواهیم بدانیم که این اسکنرهای عجیب، چگونه اثرانگشت انسان را شناسایی می‌کنند و با نحوه‌ی عملکرد آن‌ها به طور مفصل آشنا شویم!

خرید اسکنر

کاربرد اسکنر اثر اگشت

در این بخش از مقاله تصمیم داریم با کاربرد اسکنر اثر انگشت در وسایل مختلف آشنا شویم و سپس انواع مختلف اسکنر اثرانگشت را بشناسیم و نحوه‌ی عملکرد هرکدام را یاد بگیریم.
جالب است بدانید از زمانی که اسکنرهای اثرانگشت وارد بازی بازرهای دیجیتال شده‌اند؛ هم امنیت مردم و اطلاعاتشان بسیار بالا رفته و هم سرعت انجام کارها بسیار بیشتر از قبل شده است.
مثلا در گذشته به جای استفاده از اثرانگشت، از کارت و رمز عبور برای حضور و غیاب افراد استفاده می‌شد.
این روش‌ها علاوه بر این که مشکلاتی نظیر گم کردن کارت حضور غیاب و فراموشی رمز عبور را به همراه داشت، امکان تقلب زیادی هم در آن‌ها وجود داشت و کارمندان هم هیچ فرصتی را برای تقلب کردن و کلاه گذاشتن سر مدیر سازمان از دست نمی‌دادند.
اما با روی کار آمدن اسکنرهای اثرانگشتی، نه تنها دیگر مشکل فراموشی و گم کردن مجوز عبور حل شد، بلکه امکان تقلب هم تقریبا در آن به صفر رسید.
خلاصه این مقدمات را خدمتتان عرض کردم تا بدانید که اسکنرهای اثرانگشتی تا چه حد مشکلاتمان را حل کرده و کارها را برایمان آسان کرده است.

حال بیایید با انواع اسکنر اثرانگشتی آشنا شویم:

انواع اسکنر اثرانگشتی

به طور کلی اسکنرهای اثرانگشتی بر اساس نوع عملکرد، به سه نوع کلی تقسیم می‌شوند:

  • اسکنر اثرانگشتی اپتیکال (نوری)

این نوع از سنسورها، یکی از انواع پرطرفدار اسکنرهای اثرانگشتی هستند.
نحوه‌ی عملکرد این سنسور به این صورت است که عکسی اپتیکال از اثرانگشت شما گرفته می‌شود و با توجه به الگوریتم‌های خاصی که برای اسکنر تعریف شده، اثرنگشت شما رمز گذاری و شناسایی می‌شود و به عنوان نشان هویت شما در حافظه‌ی دستگاه ذخیره می‌شود.
شناسایی و رمزگذاری اثرانگشت شما هم با استفاده از شناسایی شیارها و نقاط تاریک و روشن انگشت شما صورت می‌پذیرد.
به این شکل که زمانی که شما انگشت خود را بر روی سنسور قرار می‌دهید، محیط کاملا تاریک می‌شود و اسکنر اثرانگشت با نورهای LED فعال می‌شوند و عکس اثرانگشت شما را می‌گیرند.
البته این روش، معایب بسیاری هم دارد!
یکی از مهم‌ترین معایب آن، این است که امکان تقلب و فریب دادن این اسکنر با ترفندهایی نه چندان پیچیده، فراهم است.
بعضی افراد ادعا می‌کنند که توانسته‌اند این اسکنر را با تهیه‌ی عکسی باکیفیت از اثرانگشت خود، فریب دهند.
البته درستی این ادعا هنوز به اثبات نرسیده است و شرکت‌های سازنده‌ی این اسکنرها ادعا می‌کنند که دستگاه‌هایشان قابلیت تشخیص سلول‌های زنده را دارد و چنین ادعایی تهمتی توخالی بیش نیست!
یکی دیگر از معایب سنسورهای نوری این است عملکرد سنسور در هوای سرد و خشک کمی با مشکل مواجه خواهد شد. زیرا سنسور ملزم به گرفتن عکسی از اثرانگشت فرد است تا بتواند آن را با داده‌ها موجود رد حافظه‌ی خود انطباق دهد.
اما در فصل زمستان به دلیل کاهش رطوبت پوست، این تصویر در بعضی مواقع ناواضح است و در روند شناسایی و تطبیق، دستگاه دچار مشکل می‌شود.

قیمت اسکنر اثر انگشت

  • اسکنر اثرانگشتی خازنی

سنسورهای اثرانگشتی خازنی، یکی دیگر از سنسورهای اثرانگشتی هستند که امروزه در بیشتر گوشی‌های هوشمند از این نوع سنسورها استفاده می‌شود. البته سنسورهای خازنی در دستگاه‌های حضور و غیاب چندان خوش اقبال نبودند و مورد استقبال تولیدکنندگان این دستگاه‌ها قرار نگرفتند.
این مسئله دلایل بسیاری داشت که یکی از این دلایل، سهولت از کار انداختن سنسور، با کشیدن تیغ بر روی حسگر آن بود.
جریان هم از این قرار بود که کارمندان وظیفه‌شناس سازمان، برای فرار از فرآیند حضور و غیاب، بر روی سنسور خازنی، با تیغ، خط می‌انداختند و عملکرد دستگاه را به کلی مختل می‌کردند.
البته کارخانه‌های تولیدکننده‌ی سنسورهای خازنی، سعی کردند در تولیدات بعدی خود، راه‌حلی برای این مشکل پیدا کنند و پیدا هم کردند.
آن‌ها تصمیم گرفتند سنسورها را از حالت عادی خود، باریک‌تر طراحی کنند تا امکان آسیب رساندن به آن وجود نداشته باشد!
اما با وجود این تغییرات، باز هم تولیدکنندگان روی خوشی نشان ندادند و در کل سنسورهای خازنی، محصولات محبوبی نشدند!
نحوه‌ی عملکرد این سنسورها همان طور که احتمال از اسم آن‌ها هم پیداست؛ توسط خازن‌هایی صورت می‌پذیرد که در ساختار اسکنر تعبیه شده‌اند.
زمانی که شما اثر انگشت خود را بر روی سنسورهای خازنی قرار می‌دهید، بار الکتریکی ذخیره شده در خازن‌ها تغییر می‌کند و سنسور اثرانگشتی با تغییر این بار، اثرانگشت شما را شناسایی می‌کند.
سنسورهای خازنی از جمله اولین سنسورهای اسکن اثرانگشت بودند که وارد ایران شدند و برای اولین بار در دستگاه‌های حضور و غیاب اثرانگشتی مورد استفاده قرار گرفتند.
البته عملکرد این سنسورها هم خالی از عیب نبوده و نیست!

  • اسکنر اثر انگشتی اولتراسونیک (فراصوت)

به این نوع از اسکنرها در اصطلاح اسکنر اثرانگشتی فراصوتی هم گفته می‌شود.
نحوه‌ی عملکرد سنسورهای اولترا سونیک به این صورت است که زمانی که شما انگشت خود را بر روی اسکنر قرار می‌دهید، پالس‌های اولترا سونیک از طرف سنسور به انگشت شما ارسال می‌شوند.
بخشی از این پالس‌ها توسط انگشت شما جذب می‌شوند و بخشی هم به سمت فرستنده بازمی‌گردند.
این جذب‌ها و بازگشت‌ها می‌تواند نقشه‌ی اثرانگشت شما را برای سنسور به تصویر بکشد و با نشان دادن نقاط پستی و بلندی انگشت شما، نقشه‌ای منحصر به شخص خودتان را رسم کند.
این تکنولوژی آخرین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی ست که در سنسورهای اثرانگشتی مورد استفاده قرار گرفته و امنیت آن از دو سنسور قبل بسیار بالاتر است.
پس با خیال راحت می‌توانید برای محافظت از اطلاعاتتان و حضور و غیاب کارمندانتان از این سنسور استفاده کنید چون امکان تقلب تقریبا در آن غیرممکن است.
اما این اسکنر هم مانند دو اسکنر قبلی در کنار مزایایی که دارد، معایبی را هم به همره خود می‌آورد!
یکی از معایب سنسورهای اولتراسونیک این است که سرعت این سنسورها نسبت به دو سنسور قبلی کمتر است و مدت زمان بیشتری برای شناسایی اثرانگشت افراد لازم دارد.
پس اگر در سازمانی کار می‌کنید که تعداد کارمندان زیادی دارد و می‌خواهید در حداقل زمان ممکن حضور و غیاب را انجام دهید، این سنسورها دردی از شما دوا نمی‌کنند!
یکی دیگر از معایب دیگر این سنسورها هم این است که نسبت به موانع بسیار حساس است و اگر مانع کوچکی بین سنسور و اثرانگشت وجود داشته باشد، عملکرد آن را با مشکل مواجه می‌کند!

اثرانگشت

قیمت اسکنر

اسکنرهای اثرانگشتی، داری تنوع در کیفیت و قیمت بسیار زیادی هستند. شما می‌توانید برای مشاهده‌ی لیست قیمت‌های به روز رسانی شده‌ی اسکنر اثر انگشت به وبسایت ما مراجعه کنید و با خرید اسکنر از تخفیفات جشنواره و مزایای ویژه‌ بهره‌مند شوید.

اسکنر همراه

اسکنر همراه یکی از انواع پرکاربرد مدل‌های اسکنر اثرانگشتی است که طرفداران بسیاری را هم برای خود پیدا کرده است.
این اسکنر به دلیل داشتن خاصیت قابل حملی که دارد؛ می‌تواند در مکان‌های مختلف همراه انسان باشد و چون جای کمی را هم اشغال می‌کند؛ محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.
اگر تمایل دارید تا مدل‌های بیشتری از اسکنر همراه را با لیست قیمت‌های به روز شده با تغییر لحظه‌ای دلار مشاهده کنید؛ کافیست به این صفحه مراجعه کنید و برای خرید اسکنر همراه از ما تخفیف بگیرید..

جمع بندی

در این مقاله با سنسورهای اثرانگشتی آشنا شدیم و فهمیدیم که این سنسورها اصلا از کجا آمدند و برای انسان چه امکاناتی را فراهم آوردند.
جالب است بدانید که یکی از موارد پرکاربرد سنسورهای اثرانگشتی استفاده از آن‌ها در دستگاه‌های حضور و غیاب است. به طوری که دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی ای شرکت، یکی از پرفروش‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب در سطح بازار است!
شما برای دیدن مدل‌ها و لیست قیمت‌های دستگاه حضور غیاب اثرانگشتی می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید و بهترین مدل‌های دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی را به همراه قیمت‌های فوق‌العاده‌ی آن ببینید!
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

.