پیش از این و در مقاله‌های قبلی با انواع مختلف دستگاه‌ حضور و غیاب آشنا شدیم و مزایا و معایب هر کدام را شناختیم. اما همان‌طور که می‌دانید تکنولوژی هیچ‌گاه در یک نقطه‌ی خاص متوقف نمی‌شود و هر روز در حال پیشرفت و توسعه است.
در این مقاله تصمیم داریم با نوع دیگر و جدیدتری از دستگاه‌های حضور و غیاب با عنوان دستگاه کنترل تردد عنبیه آشنا شویم و مزایا و معایب آن را به شما معرفی کنیم.
در حال حاضر، این دستگاه از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا برای تکمیل فرایند حضور و غیاب افراد استفاده می‌کند.
اگر شما هم علاقه دارید تا مطالب بیشتری را درباره‌ی این دستگاه خارق‌العاده و شگفت‌انگیز یاد بگیرید؛ تا انتهای این مقاله، همراه ما باشید! 

دستگاه کنترل تردد عنبیه چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستگاه کنترل تردد عنبیه

دستگاه کنترل تردد عنبیه

دستگاه حضور غیاب تشخیص عنبیه از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا برای حضور و غیاب کارمندان یک شرکت استفاده می‌کند.
پیش از این گفتیم که نسل جدید دستگاه‌های حضور و غیاب به استفاده از ویزگی‌های بیولوژیکی افراد برای شناسایی روی آورده‌اند و تا به امروز با شناسایی دستگاه حضور  غیاب اثر انگشتی و تشخیص چهره، عینا این مطلب را مشاهده کردیم.
علاوه بر اثرانگشت و خطوط چهره، یکی دیگر از ویژگی‌های بیولوژیکی که برای هر فرد، فقط مختص به خود اوست؛ الگوریتم و الگوی عنبیه‌ی چشم شخص است.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی الگوریتم خطوط عنبیه‌ی دو چشم یک شخص یکسان نیست و الگوی چشم چپ با الگوی چشم راست تفاوت دارد.
دستگاه کنترل تردد عنبیه از تشخیص هویت با عنبیه چشم برای شناسایی کارمندان یک شرکت استفاده می‌کند و ساعت ورود و خروج آن‌ها را ثبت می‌کند.
این دستگاه با اسکن داخل چشم شما، خطوط عنبیه را شناسایی و مدل‌سازی می‌کند و به صورت کدهای خاصی در حافظه‌ی خود ذخیره می‌کند.
هر زمان که شما به این دستگاه مراجعه کنید، دستگاه با استفاده از سنسور تشخیص عنبیه چشم، شما را شناسایی کرده و حضورتان را ثبت می‌کند.
در این دستگاه، امکان انجام کوچکترین تقلبی تا به امروز وجود نداشته است؛ زیرا تقلید الگوریتم عنبیه یک شخص عملا محال و غیر ممکن است.
به همین دلیل این دستگاه از امنیت و دقت بالایی برخوردار است.

دستگاه کنترل تردد

 قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه

بی‌شک یکی از مهم‌ترین عوامل در خرید یک محصول، توجه به قیمت آن است.
شما نیز به عنوان یک کاربر دستگاه حضور و غیاب ، حقی مسلمی در دانستن و تحقیق کردن درباره‌ی قیمت دستگاه‌ها دارید؛ اما توصیه‌ی ما به شما این است که کیفیت را فدای قیمت ارزان یک محصول نکنید.
اگر همین حالا قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب را در اینترنت سرچ کنید؛ با لیست بلند بالایی موجه می‌شوید که هم شامل کالاهای با کیفیت ایرانی  و هم شامل کالاهای چینی هستند. اگر نگاه دقیقی به این لیست قیمت‌ها بیندازید می‌بینید که کالاهای چینی تفاوت قیمت زیادی با کالاهای با کیفیت ایرانی دارند! (در حدود یک میلیون یا کمتر)
در نتیجه مدیرانی که همواره به دنبال خرید محصولی با قیمت مناسب هستند؛ بلافاصله تصمیم به خرید کالای چینی می‌گیرند و به خیال خودشان یک میلیون هم سود می‌کنند و در جیبشان می‌گذارند.
اما این مدیران نمی‌دانند که همین کالای چینی ارزان، پس از گذشت مدتی بلای جانشان می‌شود و مجبور می‌شوند دستگاه جدیدی را تهیه کنند!
همان‌طور که همیشه هم گفته‌اند:هیچ ارزانی بی‌علت نیست!
چه بسیار مدیرانی که اقدام به خرید کالای چینی کرده‌اند و پس از مدتی به دلیل نبودن قطعات یدکی، سیستم پشتیبانی نامناسب و یا قدیمی شدن نرم‌افزار، دستگاه را کنار گذاشته و به سراغ ما آمده‌اند تا دستگاه جدیدی تهیه کنند.
پس شما این اشتباه را نکنید و یکبار برای همیشه، دستگاهی باکیفیت و مناسب برای سازمانتان تهیه کنید و با این کار از هزینه ‌تراشی‌های بیهوده برای خودتان و سازمان جلوگیری کنید.

امنیت و دقت دستگاه حضور غیاب تشخیص عنبیه چگونه است؟

این دستگاه از امنیت و دقت بالاتری نسبت به دستگاه‌ حضور و غیاب اثرانگشتی و کارتی برخوردار است.
زیرا امکان تقلب در دستگاه‌های حضور و غیاب اثرانگشتی و کارتی وجود دارد، اما تا به امروز راهی برای تقلب در دستگاه تردد عنبیه شناسایی نشده است.
به همین دلیل اگر شما مدیر یک سازمان هستید و به دنبال دستگاه حضور و غیابی می‌گردید که هیچ‌کس نتواند در آن تقلب کند؛ ما این دستگاه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
در ادامه‌ی مقاله، برای معرفی بهتر محصول به شما، تصمیم داریم چند مورد از مزایا و معایب این دستگاه کنترل تردد را با هم بررسی کنیم و به یک جمع‌بندی نهایی برسیم:

مزایای سیستم حضور و غیاب تشخیص عنبیه

امنیت دستگاه اسکن چشم بسیار بالاتر از اسکنرهای اثرانگشت است.
زیرا خطوط اثرانگشت هر فرد با وجود پیچیدگی‌های بسیار، قابل جعل کردن است و همین موضوع عیب بزرگی برای اسکنرهای اثرانگشت در دستگاه‌های حضور و غیاب محسوب می‌شود.
اما خطوط عنبیه‌ی چشم یک شخص آن‌قدر پیچیدگی دارد و دسترسی به آن سخت است که امکان جعل کردن آن وجود ندارد.
موضوع دوم این است که اسکنرهای اثرانگشت به دلیل تماس مستقیم با دست انسان، پس از مدتی فرسوده می‌شوند و احتمال خرابی در آن‌ها بسیار زیاد است. اما اسکنرهای تشخیص عنبیه در دستگاه‌های کنترل تردد عنبیه، با شیشه و دوربین محافظت می‌شود و همین موضوع احتمال خراب شدن آن‌ها را به حداقل می‌رساند.
موضوع سوم راجع به احتمال خطا در سنسورهای اثرانگشتی و تشخیص عنبیه است. خطای سنسورهای تشخیص عنبیه بسیار کم و در حدود یک در ۲ میلیون است.
در حالی که این خطا برای سنسورهای اثرانگشتی به ۱ در ۱۰۰ هزار تغییر می‌کند و این اختلاف بسیار زیادی است.

مزایای سیستم حضور و غیاب چشمی در یک نگاه

 •   به دلیل پیچیدگی ترکیبی الگوی خطوط عنبیه، الگوی هر فرد مختص و منحصر به خود فرد است.
 •   در طول عمر شخص، این الگو ثابت باقی می‌ماند و تغییری نمی‌کند.
 •   احتمال آسیب رسیدن به الگوریتم خطوط عنبیه در انسان، بسیار کمتر از اثرانگشت است.
  زیرا اثر انگشت فرد ممکن است در تماس با مواد شیمیایی خاصی از بین برود اما برای این الگوریتم، احتمال روی دادن چنین اتفاقی کمتر است؛ زیرا در محدوده‌ی محافظت شده‌ای قرار دارد.
 •   احتمال خطا در این حسگر نسبت به بقیه‌ی حسگرها کمتر است.

دستگاه کنترل تردد عنبیه ارزان

معایب

همان‌طور ک می‌دانید این حسگر با چشمان شما کار می‌کند! بنابراین زمانی که شما با عینک آفتابی یا طبی بخواهید با سیستم حضور و غیاب چشمی کار کنید؛ در شناسایی شما دچار خطا می‌شود و نمی‌تواند شما را شناسایی کند.
برخی می‌گویند اشعه‌ی حاصل از اسکنر تشخیص عنبیه، در طولانی مدت برای چشم مضر است و می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. البته این موضوع هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده است و باید منتظر آزمایش‌های بیشتری برای اثبات آن باشیم.
مشکلات دیگری از قبیل تغییر زاویه دید و کمبود نور هم در این دستگاه کنترل تردد دیده می‌شوند اما در مدل‌های جدیدتر این مشکلات هم برطرف خواهند شد.

معایب دستگاه کنترل تردد عنبیه در یک نگاه

 •       تحرک عنبیه‌ی چشم در بعضی موارد ممکن است شناسایی آن را با مشکل رو به رو کند.
 •       تاثیر مژه‌ها، انعکاسات و عدسی‌ها ممکن است سنسور شناسایی دستگاه کنترل تردد عنبیه را با مشکل رو به رو کند.
 •       در بعضی موارد به دلیل فروافتادگی پلک‌ها وضوح تصویر با مشکل رو به رو می‌شود.
 •       اسکنر تشخیص عنبیه قادر نیست از فاصله‌ی دور، هدف (عنبیه) را شناسایی کند زیرا اندازه‌ی هدف بسیار کوچک است.
 •       اگر تابش نور مرئی یا روشن باشد، فرآیند شناسایی هدف توسط سنسور تشخیص عنبیه با مشکل مواجه خواهد شد.

دستگاه کنترل تردد عنبیه

دستگاه کنترل تردد عنبیه یا همان سیستم کنترل تردد عنبیه، اصطلاح عامی است که گاها به اشتباه توسط برخی از هم‌وطنان ما برای سیستم‌های حضور و غیاب تشخیص چهره به کار برده می‌شود.
به همین دلیل اگر به دنبال جست و جوی عبارت دستگاه حضور و غیاب عنبیه یا دستگاه ساعت زنی عنبیه، نتوانستید در این مقاله دستگاه مورد نظر خود را پیدا کنید؛ پس بد نیست که یک سری هم به دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره‌ی ما بزنید!
شاید در آنجا چیزی که دنبالش هستید را پیدا کردید!

دستگاه اسکن چشم همان دستگاه تردد عنبیه است که ما در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم و مزایا و معایب این دستگاه را نسبت به سایر دستگاه‌های حضور و غیاب پرکاربرد دیگر نظیر دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و تشخیص چهره می‌سنجیم.
پس اگر به دنبال خرید دستگاه ساعت‌زنی عنبیه هستید، این مقاله را کامل بخوانید و اگر در پایان مقاله به پاسخ سوالات خود نرسیدید؛ سوالتان را برای ما کامنت بگذارید یا با تماس با شرکت، از نظریات و مشاوره‌ی رایگان کارشناسان ما مطلع شوید!

کلام پایانی

در این مقاله هم مانند سایر مقاله‌های پیشین، تلاش ما بر این بود تا یکی دیگر از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب، به نام دستگاه اسکن چشم را به شما معرفی کنیم و مزایا و معایب آن را برای شما بیان کنیم تا شما بتوانید با شناسایی چالش‌های پیش رو، مناسب‌ترین دستگاه حضور و غیاب را برای سازمان خود تهیه کنید.
هدف ما از نوشتن این سری مقالات آمزشی درباره‌ی انواع دستگاه‌های حضور و غیاب این است که شما را به صورت مفصل با انواع آن آشنا کرده و با بیان مزایا و معایب هر نوع، حق انتخابی عادلانه و اگاهانه برای خرید دستگاه‌ها به شما تقدیم کنیم.
امیدوارم از خواندن مقاله لذت برده باشید!
شما می‌توانید در ساعات اداری و غیر اداری با شماره‌های درج شده در پایین صفحه تماس بگیرید و ضمن پرسیدن سوال‌های خود درباره‌ی انواع دستگاه‌ها، از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان ما نیز بهره‌مند شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

.