آموزش نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های حضور و غیاب

نحوه نصب و راه اندازی دستگاه کنترل تردد

نصب و راه اندازی دستگاه‌های حضور و غیاب و آشنایی با مکان‌های مناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب درست به همان اندازه مهم است که شناخت درست و خرید دستگاه مناسب اهمیت دارد!
چرا که اگر شما بهترین و با کیفیت‌ترین سیستم حضور و غیاب را هم داشته باشید ولی نکات مهم برای نصب و راه اندازی آن را  ندانید و برای این کار بی گدار به آب بزنید، ممکن است باعث شود که همه‌ی هزینه‌ای که کرده‌اید به باد برود و دستگاهتان عملکرد درست و دقیقی نداشته باشد!
پس لازم است که برای نصب دستگاه مورد نظرتان، از شرایط مناسب محیط برای نصب دستگاه حضور و غیاب، آگاه باشید.
در ادامه همه‌ی موارد مورد نیاز برای نصب دستگاه حضور و غیاب را با هم بررسی می‌کنیم.

نحوه نصب و راه اندازی دستگاه کنترل تردد

مکان مناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب

همانطور که می‌دانید دستگاه حضور و غیاب هم مانند آیفون، باید جایی نزدیک به درب ورودی نصب شود تا همه‌ی افراد دسترسی سریع و آسانی به آن داشته باشند و همیشه جلوی دیدشان باشد، تا هنگام ورود و خروج از شرکت، فراموش نکنند که حضور خود را به ثبت برسانند.
محلی که دستگاه حضور و غیاب در آن نصب می‌شود باید حتما نزدیک به پریز برق باشد و اگر که دستگاه تحت شبکه است، باید حتما نزدیک به نود شبکه باشد.
برای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، نیاز است که فضایی که دستگاه در آن نصب می‌شود، دارای میزان نور متعادلی برای تشخیص دقیق چهره باشد.

مکان نامناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب

درست است که دستگاه حضور و غیاب باید نزدیک درب ورودی باشد تا همه به آن دسترسی و دید کامل داشته باشند ولی به این نکته هم باید توجه داشته باشید که این دستگاه‌ها باید در جایی قرارداشته باشند که که وقتی افراد به آن می‌رسند، حداقل ۳۰ ثانیه از ورودشان به شرکت گذشته باشد و دمای بدنشان با دمای محیط هماهنگ شده باشد.
چرا که این تفاوت دما ممکن است در روند کار دستگاه‌ها مشکل ایجاد کند به‌ویژه در  دستگاه اثر انگشتی که مستقیما با دمای بدن ما در ارتباط است.
دستگاه‌های شرکت از نوع indoor هستند و از آنجایی که این دستگاه‌ها در برابر اشعه نور خورشید و سایر عوامل و شرایط جوی مانند بارندگی مقاوم نیستند، نمی‌توان آن‌هارا در فضای بیرونی شرکت نصب کرد.

نحوه نصب و راه اندازی دستگاه کنترل تردد

نکات مهم در نصب دستگاه حضور و غیاب

دستگاه‌های حضور و غیاب به علت سیستمی که در آن به کار برده شده است، بهتر است که در معرض  نور مستقیم لامپ و هالوژن‌های قوی قرار نگیرند تا روند کارشان تداخلی ایجاد نشود.
از دیگر نکاتی که حتما باید به آن توجه شود، ارتفاع مناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب است.
مثل همه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی که روی دیوار نصب می‌شوند، برای نصب دستگاه حضور و غیاب هم باید به ارتفاع دستگاه از سطح زمین توجه داشته باشید.
ارتفاع دستگاه باید هم اندازه با کوتاه قدترین فرد شرکت باشد. و به طور کلی اگر بخواهیم یک ارتفاع استاندارد بگوییم، ارتفاع دستگاه باید حداقل بین ۱/۲۰ تا ۱/۵۰ باشد.
به‌ویژه برای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره که کارکنان باید بتوانند مستقیما رو‌به‌روی اسکنر دستگاه قرار بگیرند.
بعد از آشنایی با نکات و مکان های مناسب  و نامناسب برای نصب دستگاه حضور و غیاب، دیگر برویم سراغ اصل کاری! یعنی روش نصب و راه اندازی خود دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب.

نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب

نصب دستگاه حضور و غیاب اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست فقط کافی است که طبق دستورالعمل داده شده توسط شرکت عمل کنید و یک به یک مراحل زیر را انجام دهید.

مراحل نصب و راه اندازی دستگاه حضور و غیاب

  • راه اندازی اولیه‌ی نرم افزار
  • تهیه‌ی یک فایل اکسل از اطلاعات کارکنان
  • وارد کردن اطلاعات کارکنان در نرم افزار
  • تنظیم کردن شیفت‌ها و تایم‌های کاری

در ادامه درباره ی این مراحل کامل توضیح می‌دهیم.

راه‌اندازی اولیه‌ی  نرم افزار حضور و غیاب بسیار راحت است. ابتدا باید cd نصب نرم افزار را درون دستگاه قرار دهید و طبق دستورالعمل داده شده مراحل نصب را انجام دهید.
در مرحله‌ی بعدی می‌رسیم به وارد کردن اطلاعات شرکت‌ها و ادارات درون نرم افزار که این مرحله از مهم ترین مراحل نصب است که نیاز است با دقت خیلی زیادی انجام شود.
برای راه‌اندازی برنامه باید حداقل یک بخش ایجاد کنید. البته تعداد بخش‌ها می‌تواند زیادتر شود ولی برای شروع، ایجاد یک بخش الزامی است.
بعد از تکمیل این مرحله، دیگر می‌توانیم اطلاعات کارمندان و کارکنان را وارد برنامه کنیم.
برای اینکه وارد کردن اطلاعات کارمندان راحت تر انجام شود و زمان کمتری از شما بگبرد، بهتر است که قبل از شروع این مرحله، همه‌ی اطلاعات و برنامه کاری کارمندان را در سطرها و ستون‌های درست، وارد یک فایل اکسل کنید.
در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، بعد از وارد کردن اطلاعات هر شخص، باید اثر انگشت وی نیز توسط اسکنر به ثبت برسد و به نرم افزار منتقل شود.

نرم افزار حضور و غیاب تحت ویندوز

تنظیمات شیفت در نرم افزار حضور و غیاب

تنظیم شیفت‌بندی در نرم افزار حضور و غیاب هم به راحتی قابل انجام است.
باید در نرم افزار مربوط به سازمانتان، بخش و کامند موردنظرتان را انتخاب کنید. بعد از آن باید ساعت ورود و خروج، ساعت کاری، اضافه کاری و .. را تنظیم کنید.
در این مرحله شیفت‌بندی دستگاه حضور و غیاب، بر اساس این اطلاعات تنظیم می‌شود. و از اینجا به بعد دیگر دستگاه می‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

کلام پایانی
سعی کردیم که در این صفحه شما را با مراحل نصب دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب، مکان‌ها و شرایط مناسب و نامناسب برای نصب دستگاه آشنا کنیم و اطلاعات کافی را برای نصب این دستگاه به شما بدهیم. این نکته را فراموش نکنید که همکاران ما آماده‌ی  پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما هستند پس اگر همچنان برای نصب دستگاه حضور و غیاب سوالی دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
Hidden