دستگاه کنترل تردد کارتی، یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین سیستم‌های حضور و غیاب در کشور است.
عملکرد این دستگاه بدین صورت است که: کارتی برای کارمند صادر می‌شود و اطلاعات شخصی کارمند در آن کارت حضور و غیاب ذخیره می‌گردد.
در بعضی از سازمان‌ها با چاپ نام و سمت کارمند بر روی این کارت، از این کارت به عنوان کارت شناسایی افراد در سازمان استفاده می‌شود!
پس از ثبت اطلاعات کارمند بر روی کارت، کارمند برای ثبت زمان ورود و خروج خود کافی است هر زمان که به اداره وارد می‌شود و یا قصد خروج از اداره را دارد؛ با قرار دادن کارت بر روی دستگاه، تردد خود را ثبت کند.
مدیر سازمان نیز از طریق نرم‌افزار حضور و غیاب نصب شده بر روی سیستم خود، می‌تواند وضعیت تردد کارکنان را زیر نظر بگیرد و بر عملکرد آن‌ها نظارت داشته باشد.

سوالات متداول

دستگاه کارت زنی حضور و غیاب چیست؟

دستگاه کنترل تردد کارتی، یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین سیستم‌های حضور و غیاب در کشور است.
عملکرد این دستگاه بدین صورت است که: کارتی برای کارمند صادر می‌شود و اطلاعات شخصی کارمند در آن کارت حضور و غیاب ذخیره می‌گردد.
در بعضی از سازمان‌ها با چاپ نام و سمت کارمند بر روی این کارت، از این کارت به عنوان کارت شناسایی افراد در سازمان استفاده می‌شود!

پس از ثبت اطلاعات کارمند بر روی کارت، کارمند برای ثبت زمان ورود و خروج خود کافی است هر زمان که به اداره وارد می‌شود و یا قصد خروج از اداره را دارد؛ با قرار دادن کارت بر روی دستگاه، تردد خود را ثبت کند.
مدیر سازمان نیز از طریق نرم‌افزار حضور و غیاب نصب شده بر روی سیستم خود، می‌تواند وضعیت تردد کارکنان را زیر نظر بگیرد و بر عملکرد آن‌ها نظارت داشته باشد.
در اینجا پیشنهاد می‎کنیم که سری به صفحه‎ی «اکسس کنترل» بزنید تا اطلاعاتتان در این زمینه کامل‎تر شود و تصمیم گیری برای انتخاب دستگاه مناسب برایتان راحت‎تر شود.
جالب است بدانید دستگاه‌ حضور و غیاب، فرآیند محاسبه‌ی حقوق و دستمزد را برای حسابداران شرکت‌ها بسیار آسان کرد و خطای این مجموعه محاسبات را به شدت کاهش داد. همچنین این دستگاه به عنوان نسلی از اولین دستگاه‌های حضور و غیاب در کشور، توانست رضایت شغلی کارمندان را نیز برانگیزد. زیرا تمامی ساعات اضافه‌کار و تشویقی آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفت و هیچ موردی از قلم نمی‌افتاد.
بنابراین استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، انگیزه‌ای مضاعف برای کارمندان سخت‌کوش و متعهد ایجاد کرد. البته در مقابل هم کارمندانی بودند که از روی کار آمدن این دستگاه‌ها به شدت ناراضی بودند.
زیرا از این به بعد ساخت و پاخت کردن آن‌ها با مسئولین حراست فایده‌ای نداشت و نمی‌توانستند در ساعات کاری از سازمان خود خارج شوند.
البته بگذریم از این‌که این نارضایتی زیاد به طول نینجامید و این کارمندان خبره (!) راه‌های تقلب فراوانی برای این دستگاه پیدا کردند!
شاید به دلیل صورت گرفتن همین تقلب‌هاست که این دستگاه‌های حضور و غیاب، امروزه دیگر طرفدار چندانی ندارد.

دستگاه کارت زنی حضور و غیاب

قیمت دستگاه حضور و غیاب کارتی

همیشه قیمت یک محصول برای کاربرانی که قصد خرید آن محصول را دارند؛ جر مهم‌ترین دغدغه‌ها به شمار می‌آید. خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی نیز، مستثنی از این قضیه نیست.
شاید برای شما هم به عنوان مدیر یک مجموعه که در حال مطالعه این مقاله هستید؛ قیمت، مهم‌ترین عامل انتخاب باشد.
البته ما به شما حق می‌دهیم اما توصیه می‌کنیم که هیچ‌گاه کیفیت را فدای قیمت ارزان نکنید.

اگر چرخی در بازار زده باشید، حدود قیمت محصولات ایرانی و چینی دستتان آمده و تفاوت قیمت آن‌ها را هم حس کرده‌اید.
شاید تصور کنید با خرید کالای وارداتی چینی و ارزان برد کرده‌اید اما پس از مدتی می‌بینید که همان کالای ارزان، بلای جانتان شده و مجبورید با صرف هزینه‌ای دوباره و این بار بیشتر از قبل، دستگاه را عوض کنید و دستگاهی را بخرید که خدمات مطلوب و مورد نیاز شما را به سازمانتان ارائه دهد.
پس برای این که دچار این مشکل نشوید؛ یک‌بار و برای همیشه بررسی دقیقی از دستگاه‌های موجود در بازار داشته باشید و مناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین دستگاه را انتخاب کنید که سال‌های سال برای شما کار کند نه این که با خرید دستگاهی ارزان، مجبور به صرف هزینه‌ای دوباره شوید!

با تاریخچه‌ی دستگاه حضور و غیاب کارتی آشنا شوید!

در این بخش از مقاله خالی از لطف نیست بدانید دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی چگونه به وجود آمدند و تاریخچه‌ی مختصری را درباره‌ی آن‌ها بخوانید.
البته منظورم از تاریخچه این نیست که طوماری را پیش روی شما پهن کنم و وقتتان را بگیرم! بلکه جهت آشنایی کوچکی با این دستگاه، مطالب را عرض می‌کنم.

اولین سری از دستگاه‌های حضور و غیاب، دستگاه‌های حضور و غیاب پانچی بودند.
عملکرد این سیستم حضور و غیاب بدین شرح بود که کارتی به هر کدام از کارمندان تعلق می‌گرفت و جدولی بر روی این کارت رسم می‌شد.
در هر بار ورود و خروج کارمند به اداره، دستگاه پانچی، ساعت ورود و خروج کارمند به اداره را ثبت می‌کرد و در پایان ماه، اپراتور موظف بود با جمع بستن ساعات کار کارمند به صورت دستی –که کاری بس دشوار و مشکل بود- حقوق کارمند را محاسبه کند.
طبیعی است که این روش، وقت و هزینه‌ی بسیاری را می‌طلبید و احتمال خطا نیز در آن بسیار زیاد بود. بنابراین پس از مدتی نسل دستگاه‌های پانچی برچیده شد و نوع جدیدی از دستگاه‌های حضور و غیاب به بازار آمد که بعدها با نام دستگاه‌حضور و غیاب کارتی شناخته شد.

در این دستگاه ورود و خروج، کارتی به هر کدام از کارمندان تعلق می‌گرفت و با زدن کارت بر روی دستگاه مخصوصی، بارکدی به دستگاه انتقال می‌یافت و ساعت ورود و خروج شخص را ثبت می‌نمود.
این بارکدها بعدا وارد نرم‌افزار حضور و غیاب می‌شدند و برای محاسبه‌ی حقوق و اضافه‌کاری مورد پردازش و بررسی قرار می‌گرفتند.
جالب است بدانید در ابتدا، برای برنامه‌ریزی دستگاه‌ حضور و غیاب کارتی از سیستم عامل DOS استفاده می‌شد و این سیستم عامل انعطاف بسیار کمی داشت و اطلاعات محدودی را در اختیار مدیران قرار می‌داد.
اما امروزه برای برنامه‌ریزی این دستگاه‌ها از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌شود و این سیستم عامل انعطاف بالایی دارد و با توجه به برنامه ریزی مختص به هر شرکت، می‌تواند هرگونه اطلاعاتی را در اختیار مدیر سازمان بگذارد.

کارت حضور و غیاب

انواع دستگاه کارت خوان حضور غیاب

در این بخش تصمیم داریم انواع مختلف و رایج دستگاه حضور و غیاب کارتی را به شما معرفی کنیم و طرز عملکرد آن‌ها را به طور خلاصه توضیح دهیم:

کارت حضور و غیاب بارکدی

با کشیدن کارت بارکد روی ریدر ساعت، ساعت ورود و خروج شما در حافظه‌ی ساعت ذخیره می‌شود.

کارت‌های حضور و غیاب بدون تماس

با گرفتن کارت در فاصله‌ی حداکثری ۱۰ سانتی متر در نزدیکی کارتخوان دستگاه، ساعت ورود و خروج ثبت می‌شود.

کارت حضور و غیاب مغناطیسی

در این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب با کشیدن کارت به کارتخوان مغناطیسی، ساعت ورود و خروج فرد در سیستم ثبت می‌شود.

ساعت‌های حضور و غیاب بدون تماس، با تگ

تگ به یک قطعه مانند جاسوییچی گفته می‌شود که در آن یک مدار بدون تماس جاسازی شده است و همانند ساعت‌های حضور و غیاب بدون تماس، زمانی که تگ را در نزدیکی دستگاه کارتخوان بگیرید؛ ساعت ورود و خروج شما در سامانه ثبت می‌شود.
مقاومت تگ‌ها، معمولا بیشتر از کارت‌های حضور و غیاب است.

مزایای دستگاه حضور و غیاب کارتی

با این که این دستگاه‌ها از قدیمی‌ترین دستگاه‌ حضور و غیاب محسوب می‌شوند و پس از آن‌ها مدل‌های پیشرفته‌تر و بهتری به بازار امده است؛ اما هنوز هم این دستگاه‌ها طرفداران مخصوص به خود را دارند. عواملی از قبیل قیمت مناسب نسبت به سایر دستگاه‌ها، سهولت کارکرد و عمر مفید طولانی از مزایای دستگاه حضور و غیاب کارتی هستند.
در این میان خوب است که سری هم به صفحه‎‌ی مربوط به «راهکار دانشگاه» و «راهکار سازمان‎های بزرگ» بزنید.

معایب دستگاه حضور و غیاب کارتی

در کنار مزایایی که در بالا برای دستگاه حضور و غیاب کارتی ذکر کردیم؛ بد نیست معایب این دستگاه حضور و غیاب را نیز با هم بررسی کنیم تا بتوانیم با دید بازتری خرید خود را انجام دهیم و انتخاب مناسبی داشته باشیم.
از جمله مهم‌ترین معایب این دستگاه‌ها این است که امکان تقلب کردن در آن بسیار بالاست.
زیرا زمانی که مدیر در یک سازمان حضور فیزیکی نداشته باشد، کارمند متقلب، کارت خود را به همکارش می‌دهد تا به جای او ساعت خروجش را ثبت کند و خودش زودتر از سازمان خارج می‌شود.
در این شرایط اگر مدیر در سازمان حضور نداشته باشد، کسی متوجه غیبت کارمند نمی‌شود و این اتفاق ممکن است بارها و بارها رخ دهد.
یکی از مهم‌ترین دلایلی که مدیران به استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب پیشرفته‌تر مانند دستگاه‌ حضور و غیاب اثرانگشتی و تشخیص چهره و تشخیص عنبیه روی آورده‌اند، این است که جلوی این تقلب کارمندان را بگیرند.
همچنین در این دستگاه احتمال این که کارمند کارت عبوری را فراموش یا گم کند بسیار زیاد است. این موضوع یکی از بزرگترین معایب دستگاه حضور و غیاب کارتی محسوب می‌شود زیرا حمل کارت خود مشکل بزرگی است و گم کردن آن نیز معضلی است بزرگتر!
در کل دستگاه‌های حضور و غیاب به سمتی سوق پیدا کرده‌اند که با درگیر کردن ویژگی‌های بیولوژیکی هر فرد، دخالت عوامل فیزیکی را به حداقل برسانند تا از رخ دادن اتفاقاتی نظیر گم شدن یا جا گذاشتن کلید عبور، جلوگیری کنند.

کلام پایانی

در کل این شما هستید که به عنوان مدیر یک مجموعه باید تصمیم بگیرد کدام دستگاه حضور و غیاب می‌تواند برایتان بیشترین استفاده و کاربرد را داشته باشد.
سعی ما از نگارش مقاله‌های این چنینی این است که کمک کوچکی به شما در راه شناختن این دستگاه‌ها کنیم و با معرفی هر کدام و بیان ویژگی‌های منحصر به فرد هر مدل، فرآیند انتخاب را برایتان آسان سازیم.

در ابن مقاله خواندیم که:

 • دستگاه حضور غیاب کارتی چیست؛
 • قیمت دستگاه حضور و غیابچقدر است؛
 • تاریخچه‌ی دستگاه حضور و غیاب کارتی چه بوده است؛
 • مزایا و معایب دستگاه حضور غیاب کارتی شامل چه مواردی هستند.

فراموش نکنید که کارشناسان ما در شرکت جهان گستر پارس، آماده‌ی ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان در خصوص خرید دستگاه می‌باشند. پس می‌توانید در ساعات اداری و غیراداری با شماره‌هایی که در پایین صفحه درج شده است تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان و حرفه‌ای آن‌ها بهره‌مند شوید!
همچنین شما می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی اصلی سایت ما، دموی محصول مورد نظر خود را مشاهده کرده وبا مقایسه‌ی لیست قیمت‌ها، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید!
و اگر هنوز هم از بابت تضمین کالا خیالتان راحت نشده، سری به صفحه‎ی «خدمات حین فروش» بزنید.

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی V800

رضایت نامه ها

ابتکار آفرینان ثابت پارسیان

انجمن خیریه بانوان گرگان

مشاهده همه رضایت نامه ها

چرا سامانه هوش تجاری مدیریت پایدار

عضویت و مجوز های سامانه هوش تجاری مدیریت پایدار

عضو شورای عالی انفورماتیک

جواز تاسیس از وزارت صنایع و معادن

عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

گواهی تایید فنی نرم افزار حضور و غیاب از شورای عالی انفورماتیک

شماره تماس خود را بگذارید، با شما تماس میگیریم

شماره تماس
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.

برخی مشتریان ما

شماره تماس خود را بگذارید، با شما تماس میگیریم

شماره تماس
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.
لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید.

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و احترام
   بله امکان صدور مجدد می باشد برای اطلاعات بیشتر می توانید با واحد فروش شرکت تماس گرفته تا راهنمایی لازم صورت پذیرد.

 1. حسین مولوی گفت:

  امیدوارم با پیشرفت های که صورت میگیره امکان تقلب کردن هم رفع بشه چون کارایی خیلی بالایی دارن این دستگاه ها

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و وقت بخیر، امکان تعمیر دستگاه ها وجود دارد لطفا برای اطلاعات بیشتر با شماره شرکت تماس بگیرید. با تشکر

  • مدیر سایت گفت:

   زمانی که فرد قصد خروج مرخصی دارد ، ابتدا دکمه مرخصی رو میزنه و بعد انگشت خودش رو روی سنسور دستگاه می گذاره ، اینجوری در تردد ها مشخص میشه که شخص بابت مرخصی خروج زده و باید برگه تایید شده مرخصی رو هم تحویل بده ، در غیر اینصورت غیبت در نظر گرفته خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.